Неделният ден на 18 ноември, ✝9 Неделя след Неделя подир Въздвижение, се превърна в истинско тържество за жителите и гостите на град Велинград.
С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай викарият му Константийски епископ Яков възглави архиерейска света Литургия в храм „Св. Троица” в града. В съслужение с него бяха двамата секретари на Пазарджишка духовна околия прот. Стефан Йорданов и прот. Боян Кочев, председателят на храма ставрофорен свещеноиконом Антон Добрев, свещеноиконом Иван Чалъмов, председател на храм „Успение Богородично” и свещеноиконом Ангел Терезов, председател на храм „Св. Георги” в града, председателят на храм „Св. Св. Константин и Елена” гр. Костандово свещеноиконом Георги Марков, председателят на храм „Св. пр. Илия“ с. Дорково свещ. Александър Георгиев и дякон Николай Ангелчов.
Владиката беше посрещнат пред храма лично от кмета на Община Велинград д-р Костадин Коев, който поднесе на архиерея прекрасен букет с цвета в знак на благодарност за всегдашната му грижа за жителите на общината. Много енориаши и гости на града също дариха своя архиерейски наместник с цветя, засвидетелствайки своята любов към архипастиря. От ранно утро те изпълниха храма и съпреживяваха духовната радост от празника, съмолитствайки с духовниците. Всички заедно с едно сърце и едни уста изповядаха Символа на нашата вяра и казаха Господнята молитва „Отче наш...“.
По време на причастния беше прочетена проповед върху днешното евангелско четиво.
В словото си в края на литургията епископ Яков благодари на хората за топлото посрещане и братската любов, която съпровождаше цялата служба и завърши: "Винаги с радост идвам да служа в този свят храм, посветен на Светата Троица - нашия Бог, Който ни създаде, грижи се за нас и ще ни приеме. Особена радост обзема сърцето ми, че службата беше изпълнена с любов и благодатта на Бога озари сърцата на всички ни. Ние сме на новозаветния Ноев ковчег - светата Православна Църква, която ще ни преведе през бурното море на живота до тихото пристанище на райските селения. Нека тази вяра и любов, които са изписани и на лицата ви, никога не отпадат и винаги водят стъпките ви в Божия дом".
Владиката благодари и на кмета г-н Коев за неговата загриженост и съпричастност към грижите и радостите на светата Църква и му благопожела тази всеотдайност винаги да изпълва делата му.
Накрая епископ Яков предподаде архипастирския благослов на Пловдивския митрополит над председателя на храма и неговите енориаши.
Отец Антон от своя страна изказа своята и на миряните благодарност и синовно покорство и любов към архиерея и към Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.
Празникът завърши с многолетствие.