kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com
09
Юни
2017

Водосвет по случай завършването на стажантите от ЦСПП- Пазарджик

На 9-и юни 2017 г. в Центъра за специализация и професионална подготовка към Академията на МВР в град Пазарджик се състоя тържествената церемония по случай завършването на стажантите от курс КЕ-48 на Главна дирекция „Национална полиция“.

По покана на ректора на Академията и с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай церемонията започна с водосвет, отслужен от Константийския епископ Яков - втори викарий на Пловдивския митрополит и Архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия. С него съслужиха прот. Боян Кочев-секретар на Околията, свещ. Любомир Чавдаров и свещ. Спас Дичев от катедралата „Успение Богородично“ гр. Пазарджик и свещ. Васил Махалджийски от храм „Св. Николай” гр. Ветрен. Епископ Яков поръси стажантите и бойните знамена на Академията със светена вода и пожела на всички здрави и достойно и благодатно служение в полза на Отечеството ни.

След това с отличия бяха наградени отличниците на випуска. 

В края на церемонията стажантите положиха клетва по “Етичния кодекс за поведение на държавните служители в МВР" за спазване законите на страната и етичните норми в МВР.

На тържеството присъстваха заместник-министъра на МВР г-н Стефан Балабанов, главният секретар на МВР главен комисар Младен Маринов, ректорът на Академията старши комисар доц. д-р Неделчо Стойчев, директорът на ЦСПП-Пазарджик комисар Стоян Зайков, директорът на СДВР старши комисар Ивайло Иванов, директорът на ОДМВР Пазарджик Йордан Рогачев, областният управител на Пазарджик г-н Стефан Мирев, заместник-кметът на Община Пазарджик г-н Петър Петров, служители на МВР и гости на празника.

09
Юни
2017

Свещеническа конференция в гр. Пазарджик

На 9-и юни 2017 г. по предварително утвърден в началото на годината график в град Пазарджик се проведе свещеническа конференция. Преди нея в катедрален храм "Успение Богородично" гр. Пазарджик се отслужи Божествена света Литургия в съслужение на всички свещеници от Пазарджишка духовна околия, които към момента нямаха ангажимент към своите храмове.

С благословението на Пловдивския митрополит Николай службата беше възглавена от Негово Преосвещенство Константийския епископ Яков – втори викарий на Пловдивския митрополит и архиерейски наместник на Околията. В съслужение с него бяха: секретарите прот. Стефан Йорданов и свещ. Боян Кочев, прот. Йордан Василев, Председател на храм "Св. Харалампий" гр. Септември; свещ. Любомир Чавдаров, Председател на храм "Св. Николай" гр. Ветрен; свещ. Иван Зяпков, Председател на храм "Св. пр. Илия" с. Величково; свещ. Димитър Милков, Председател на храм "Св. Троица" с. Динката; свещ. Стоян Ковачев, Председател на храм "Св. Георги" с. Голямо Белово; свещ. Максим Ничев, Председател на храм "Св. Георги", с. Ивайло, свещ. Сидер Димов, служащ в храм „Св. Параскева” гр. Пазарджик, свещ. Васил Махалджийски, служащ в храм „Св. Николай” гр. Ветрен, свещ. Стоян Стоянов, служащ в храм „Св. Св. Константин и Елена” гр. Пазарджик и свещ. Спас Дичев, служащ в храм „Успение Богородично” гр. Пазарджик.

Свещениците съслужиха с радост, поздравявайки се с "Христос посреде нас!" и причастявайки се от една Чаша с Тялото и Кръвта на нашия Господ и Спасител Иисус Христос.

Молитвено участие в службата взеха свещеноиконом Петър Каръков, Председател на храм "Св. св. Константин и Елена" гр. Пазарджик, прот. Петко Еленкин, Председател на храм "Св. Георги" гр. Пазарджик, прот. Димитър Иванов, свещеноик. Иван Чалъмов, Председател на храм "Успение Богородично" гр. Велинград; прот. Кирил Петракиев, Председател на храм "Св. Варвара" с. Варвара; Председател на храм "Св. арх. Михаил" с. Виноградец, свещ. Кръстьо Ненов, Председател на храм "Св. Йоан Предтеча" с. Карабунар, свещ. Георги Пашев, Председател на храм "Успение Богородично" с. Ветрен дол, свещ. Неделчо Борисов, Председател на храм "Св. Дух" с. Мирянци; свещ. Ангел Тонов, Председател на храм "Св. Димитър" с. Лесичово.

В края на службата епископ Яков се обърна към всички свещенослужители от Пазарджишка духовна околия и ги поздрави за празника. Той каза още: „Днес ние усетихме колко хубаво е братя да живеят на едно! Колко хубаво е братя в Христа да застанат заедно пред светия престол и в единомислие да просят от Бога помилване за себе си и за своите енориаши. Нека тази братска любов и мирът Христов всякога пребъдва сред всички нас”.

Духовния празник завърши с многолетствие, което изпяха всички присъстващи.

07
Юни
2017

Концерт за народни песни и танци по повод "180 години църква "Св. Богородица" гр. Пазарджик"

На 7-и юни 2017 година в Драматично-куклен театър „Константин Величков“ гр. Пазарджик се проведе концерта за народни песни и танци. Това беше поредната проява, организирана от Архиерейско наместничество гр. Пазарджик и църковното настоятелство при храм „Успение Богородично“ град Пазарджик с благословението на Пловдивския митрополит Николай по повод 180-та годишнина от построяването на пазарджишката катедрала.

При откриването на концерта с приветствие към епископ Яков и жителите на града се обърна кметът на Община Пазарджик г-н Тодор Попов. Той отчете изключителното значение на този храм за миналото и бъдещето на града и завърши: „Нека пазим оставеното ни от нашите предци наследство и го съхраним за тези след нас. Храм „Света Богородица“ е нашият храм, защото няма пазарджиклия, чиято история да не е свързана с него. Знаем в какви времена и с какви саможертви е построена тази прекрасна църква. Всеки е дал по нещо от себе си според възможностите и силите си. Наш дълг е да продължим да се трудим за доброто на града и неговите жители. Но освен материалното, което съградим и опазим, да съхраним и духовното наследство на българския народ – християнската вяра, морал и традиции“.

В разнообразната програма взеха участие десетки изпълнители на различна възраст от населените места на Пазарджишка духовна околия. Първи на сцената се появиха артистите на професионалния Ансамбъл за народни песни и танци „Пазарджик” с главен художествен ръководител Атанас Чолаков, диригент на оркестъра Цанко Ненков, диригент на хора Иванка Паунова и хореограф Костадин Низамов, които изпълниха „На мегдана – тракийски танци” по музика на Цветан Цветков и хореография на Петър Димитров.

След тях децата от Детско-юношески фолклорен ансамбъл „Елица” при Общински център по фолклор гр. Пазарджик с главен художествен ръководител Маргарита Караджова и хореограф Костадин Низамов изпълниха танца „Дражевски игри” по музика Петьо Кръстев и хореография на Костадин Низамов.

Представителен танцов състав „Чудесия” към Младежки дом гр. Пазарджик с главен художествен ръководител Таня Димитрова зарадваха публиката с прекрасното си изпълнение на танца „У нашенско”.

Бурни овации съпровождаха изпълненията на Детски народен хор „Песнопойче” при Народно читалище „Христо Ботев-1897 г.” гр. Пазарджик с диригент Георги Иванов, които изпълниха три песни: „Тебе поем” с автор Добри Христов, с което ни върнаха в миналото и показаха как нашите предци с едно сърце и една уста са изпълнявали молитвените песнопения на светата Литургия, „Бойку Русанка думаше” с автор Георги Иванов и „Ерген деда” с автор Петър Льондев.

След тях на сцената се появи колоритния състав на Вокална формация „Деница” при Народно читалище „Република-1950” с. Мокрище с ръководител маестро Иванка Илиева, които изпълниха песните „С тамбури дрънкат” - обработка Евстати Евстатиев, „Мама Янчица посгоди” - обработка Атанас Илиев и „Я изгрей слънце” - обработка Атанас Илиев. Във формацията се открои и участието на кмета на селото г-жа Лиляна Хаджиева.

Изпълнителите от Фолклорен танцов ансамбъл „Загоровче” гр. Септември зарадваха всички със сърцатата си и всеотдайна игра.

Изключително впечатляващо беше изпълнението на Състав за автентичен фолклор гр. Ветрен с ръководител Димитър Дишков, които акапелно изпълниха „Забляло ми агънце”, „Сред селото на мегдана” и „Отишла е бяла Яна”.

След тях концертът продължи с изпълнението на Представителен танцов състав „Детство” при Общински детски комплекс гр. Пазарджик с главен художествен ръководител Елена Тетева, които изпълниха „Тракийски танц”.

Празникът завърши с изпълнението на Представителен танцов състав „Чавдар” при Младежки дом гр. Пазарджик с ръководители Иван и Рени Андрови, които изпълниха „Тракийски камерен танц” и „Пазарджишка сюита” по хореография на Борис Ганчев.

Дълги и сърдечни аплодисменти съпровождаха цялата вечер. Публиката остана очарована от красотата и разнообразието на българския фолклор.

В края на концерта епископ Яков се обърна към изпълнителите и гостите на концерта и каза: „Велик е Господ и чудни са Неговите дела, че в днешния ден Той ни откри какво безценно богатство има България. Благодаря на всички ръководители на съставите, които веднага и с радост откликнаха на нашата покана да покажат своя труд в чест на Света Богородица. Скъпи участници, днес вие танцувахте за Майката Божия, затова я моля тя да ви приеме под своя покров и ви пожелавам със същата сърцатост да продължавате на играете, защото това е България. И докато младите хора пазят нашите традиции, нашите обичаи, то България никога няма да загине. Бог ще бъде с вас, тъй като вие правилно сте употребили таланта, който Той ви е дал. На всички гости пожелавам душеспасителни дни, да погледнем в сърцата си и ги очистим от злото в нас, да показваме повече доброта, да виждаме богатствата на нашата Родина и да се стремим да ги оценяваме и опазваме“.

07
Юни
2017

1 юни: Послания към всички деца по света

Участници от трите училища в детския спортен празник в Баткунския манастир написаха послания към всички деца по света по случай 1 юни - Международен ден на детето. Те бяха следните:

"Нека има мир и любов за всички деца по света!" гр. Септември

"Пожелаваме на всички деца по света да са живи и здрави, с много късмет и обич!" гр. Ветрен

"Господи Иисусе Христе, помилвай нас! Приеми посланието от училище "Никола Вапцаров" да са живи и здрави децата от Варвара."

След като бяха прочетени, посланията полетяха с балони в небето. С тях децата ни показаха, че колкото и малко да е детското сърце, в него се побира любовта към целия свят.

07
Юни
2017

1 юни: Теглене на въже

Може би най-много емоции на спортния празник предизвика дисциплината Тегленето на въже. Тя се проведе в две части - за момичета и момчета, като двубоите следваха по вече изтегления жребий за футбола. Участваха по 5 момчета и 5 момичета от отбор. Всички останали деца окуражаваха с викове и аплодисменти своите връстници.

След първите шест тегления отборите завършиха с абсолютно равен резултат - всеки от тях имаше по две победи и и две загуби. Тази дисциплина се оказа най-оспорвана и силите бяха разпределени равностойно. За да се излъчи победител, се определи ново теглене - с по 6 състезатели от отбор: 3 момчета и 3 момичета. Тук белите успяха да надделеят и с общи усилия на смесения отбор постигнаха 2 победи. Участниците от Варвара спечелиха второто място с 1 победа, а на трето място остана отборът на Ветрен.

След силната задружна игра всички деца бяха радостни, независимо от класирането.

 

<<  228 229 230 231 232 [233234 235 236 237  >>