Продължават честванията по повод 180-ата годишнина от построяването на катедралната църква „Успение Богородично“ в град Пазарджик, които се провеждат през цялата юбилейна година с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай. По този повод на 16-и октомври се проведе научна конференция, в която взеха участие видни научни работници. Гост на конференцията беше Негово Преосвещенство Константийският епископ Яков, втори викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия.
Първият доклад беше на тема „Църква „Успение Богородично“ гр. Пазарджик през 17-19 век“ на краеведа, историк и общественик г-н Александър Арнаудов, почетен жител на град Пазарджик.
След него наследникът на Ботевия приятел Киро Тулешков и Кольо Фичето проф. д-р архитект Николай Тулешков от Дружество архитектурно наследство към Съюза на архитектите в България разви пред аудиторията темата „Архитектурната история на църквата „Успение Богородично“ гр. Пазарджик“.
С голям интерес присъстващите проследиха лекцията на ст.н.с. д-р Елена Генова от Института за изкуствознание - БАН на тема „Катедрален храм „Успение Богородично“ гр. Пазарджик – изграждане и църковен интериор /иконостас и икони/“, придружена с презентация, богато илюстрована със снимков материал.
Главният уредник в Регионалния исторически музей гр. Пазарджик г-жа Пенка Николова впечатли присъстващите с част от наследството, съхранявано в музея, като изнесе лекция на тема „Биография на един дамаскин“. Всички имаха възможност и на живо да се запознаят с безценния ръкопис, съдържащ църковни слова и поучения, събрани през годините от 1790 до 1874.
Проф. чл. кореспондент на БАН Иванка Гергова запозна присъстващите с живота и делото на видния български дърворезбар от Дебърската художествена школа майстор Велян Огненов, участвал в изработването на уникалния иконостас на катедралата, намиращ се под егидата на ЮНЕСКО като обект от световното културно наследство.
Доц. Елена Узунова от отдел "Ръкописи и старопечатни книги" в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий“ изнесе доклад на тема "Пазарджик и славянската ръкописна колекция на Националната библиотека", с който отчете приноса на предците ни за българската книжовност.
Безспорно с най-голям интерес сред гостите се посрещна темата „Кикоската чудотворна икона на Света Богородица“, изнесена от богослова г-жа Емилия Петрунова от гр. София. Живият разказ за чудодейната сила на изписания от св. ап. и ев. Лука образ на Божията Майка и за намиращото се в катедралата едно от четирите древни негови копия удиви присъстващите и даде начало на обновяване почитта и преклонението, които заслужено са му оказвани през годините.
След това свещ. Любомир Чавдаров, служащ в харама и прот. Манчо Манчев, председател на храма от близкото минало запознаха гостите с живота и делото на едни от най-ревностните Божии служители, дали живота си на Господнята нива в град Пазарджик – предишния епископ на града Дионисий Агатоникийски и архимандрит Теофилакт /хаджи поп Георги Тилев/. Двамата достойни пастири, водили Христовото стадо през едни от най-трудните години от живота на града, отново оживяха пред очите на присъстващите със своята вяра, трудолюбие и ревност за спасението душите на верния Божи народ.
Главният експерт в Държавен архив гр. Пазарджик г-жа Искра Андонова изнесе доклад на тема „Благотворителната и просветна дейност на църква „Успение Богородично“ през 20 век в гр. Пазарджик“, с което припомни на пазарджиклии богоугодните дела на техните предци.
Началникът на отдел „Държавен архив“ гр. Пазарджик г-жа Ненка Иванова беше изготвила доклад на тема „Новата камбанария на църква „Успение Богородично“ гр. Пазарджик“. Лекцията беше изнесена от колегата й г-жа Нонка Нейчева.
Г-жа Пенка Николова от РИМ Пазарджик представи доклада на своя колега д-р Иван Иванов от Историческия музей Пирдоп „Двама пирдопчани – архимандрит Златан Груев Кинов и иконом Тодор Стоянов Митов начело на Татар-Пазарджишката енория през 60-70-те години на 19 в.”, с което гостите се срещнаха с още двама от своите пастири, служили Богу в катедралата.
Накрая г-жа Катерина Тончева изнесе изготвения от нея и г-жа Наталия Петрова доклад на тема „Библиотеката на църква „Успение Богородично“ гр. Пазарджик“, с което запозна присъстващите с духовното наследство на църквата.
Константийският епископ Яков закри конференцията, като от свое име и от името на църковните настоятели и миряните благодари на всички лектори за тяхната съпричастност и отзивчивост на поканата да участват в конференцията, да допринесат за достойното отбелязване на годишнината, за съхраняване на миналото и предаването му на следващите поколения. Той благопожела на пишещите днешната история на храма дълголетие и здраве, като призова над тях Божието благословение и застъпничеството на Божията Майка. Владиката подари на всички лектори икона на Света Богородица за спомен от днешния празничен ден.
Десетки жители и гости на град Пазарджик дойдоха и с интерес слушаха изнесените доклади. Всички изпитаха духовна радост от това, че станаха съпричастни на великото минало и настояще на прекрасния пазарджишки храм.