kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com
09
Ноември
2025

Бдение в катедрален храм ''Успение Богородично'' гр.Пазарджик за † 7 Неделя след Неделя подир Въздвижение

В навечерието Рождественския пост, в неделята преди неговото начало - †7 Неделя след Неделя подир Въздвижение, с благословението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай в катедралата на Пазарджик „Успение Богородично” за поредна година беше отслужено традиционното всенощно бдение.

Богослужебното последование започна в 22.00 часа на съботния ден. В тишината на нощта, събрани около южния св. Престол на храма, в братско съслужение влязоха архиерейският наместник на Пазарджишка духовна околия икон. Боян Кочев, йеромонах Йоаким - брат на Баткунската света обител „Св. ап. Петър и Павел” с. Паталеница и енорийските свещенослужители свещ. Максим Ничев и свещ. Любомир Чавдаров. Молитвено участие в службата взе свещ. Спас Дичев, председател на храм „Св. св. Константин и Елена” в града, който оглави клиросните певци, благоукрасили нощната молитва с прекрасно, умилително песнопение.

Верните Христови последователи, търсещи подкрепа в предстоящето време на духовна бран, пост и молитва, се включиха с четене на полагащите се псалми и молитвословия, както и с песнопения в общата молитва. С цялата си душа и сърце, през време на започналата след полунощ Божествена света Литургия, те изповядаха единомислено Символа на нашата спасителна православна вяра и казаха освещаващата ума и сърцето Господня молитва "Отче наш...".

По време на Причастния певците изпяха песнопението „Чистая Дево…“, написано от чествания на 9 ноември велик Божи угодник свети Нектарий Егински, а цялото благочестиво събрание отпяваше припева "Радвай се, Невесто неневестна!", въздавайки хвала и почит на Божията Майка.

След това деца от Неделното училище "Добротворчета" при храм „Св. св. Константин и Елена”, водени от презв. Майя Дичева, отпяха няколко духовни песни, умилявайки още повече сърцата и душите на вярващите.

В края на службата отец Боян благодари на Бога, че и тази година прие усърдната нощна молитва на Христовото стадо. Той се обърна към присъстващите със слово за малките стъпки, с които се изкачваме по небесната стълбица, ободрявани и подкрепяни от светите Тайнства на покаянието и причастието през време на поста и въодушевявани от общата молитва и братската любов и помощ, оказвана един на друг. Наместникът преподаде архипастирския благослов на митрополит Николай над вярващите и им благопожела леки и спасителни пости.

08
Ноември
2025

Водосвет за Архангеловден в село Крали Марко

„Архистртизи на небесните войнства, молим Ви винаги ние, недостойните, с вашите молитви да ни оградите под крилата на Вашата невеществена слава, съхраняващи нас, прикланящите се и прилежно викащи: избавете ни от беди като чиноначалници на горните сили!“ (тропар на Небесното войнство, гл. 4)

На 8 ноември, когато се чества Съборът на великия Божи Архистратиг Михаил, своя празник отбелязва и пазарджишкото село Крали Марко.

По този повод и по покана на кмета на селото г-н Гриша Стоименов, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай да се помоли за жителите на селото и да освети приготвения празничен рибен корбан дойде архиерейският наместник на Пазарджик икон. Боян Кочев. В съслужение с него беше председателят на новопостроения в селото храм, посветен на началника на небесното войнство – архангел Михаил, прот. Атанас Кузев.

Събрани пред Божия дом, граден години наред с усилията на няколко кметове и жителите на селото, духовниците отправиха своите молитви към небесата, призовавайки ангелското войнство да закриля и пази жителите, техните домове и семейства, да наспори техните духовни и телесни трудове и да разпростира над тях своя покров, съхранявайки ги под своите крила.

След като благослови хлябовете, виното и храната, отец Боян прекръсти четирите посоки на селото със съкрушителното за поднебесните духове на злобата кръстно знамение и поръси присъстващите със светена вода.

Накрая той преподаде благословението на Пловдивския митрополит Николай на всички и поздрави кмета и жителите с празника на селото.

Бившият кмет на Крали Марко г-н Димитър Танков, поставил началото на изграждането на Божия дом преди повече от 20 години, разказа за трудностите, с които се е сблъсквал и историята на храма. Сегашният кмет изрази своята готовност да подкрепя Църковното настоятелство и изказа общата надежда в най-скоро време да приключат останалите довършителни дейности и обзавеждането на църквата, за да може тя да бъде осветена и да приласкава в своята прегръдка жителите на селото.

Гости на тържеството бяха кметовете на съседното село Черногорово г-н Димитър Вринчев, кметът на село Црънча г-н Кирил Андреев, бившите кметове на село Крали Марко г-н Димитър Танков и г-жа Мария Апостолова.

08
Ноември
2025

Архангеловден в град Пазарджик

„Избран воеводо на Небесните сили и застъпниче на човешкия род, ние, които се избавяме от скърби чрез тебе, ти принасяме това благодарствено пение! А ти, като предстоиш пред Престола на Царя на Славата, освободи ни от всякакви беди, та с вяра и любов да те възхваляваме, зовейки: Радвай се, Михаиле, велики Архистратиже, с всички Небесни сили!” (из Акатист на свети Архангел Михаил, кондак 1)

На 8 ноември небесната – тържествуваща и земната – войнстваща части на Православната църква отдават почит на воеводата на небесните сили, „красотата на всички безплътни същества“, „от когото треперят адските сили“ – светия архангел Михаил. В този светъл ден своя храмов празник посрещна и църквата в гр. Пазарджик, носеща името на Архистратига, „винаги готов застъпник и пазител на земнородните“, която през настоящата година отбелязва 165 години от построяването си.

По този повод с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в храма беше отслужена съборна празнична света Литургия. Богослужението беше възглавено от архиерейския наместник на Пазарджишка духовна околия икон. Боян Кочев в съслужение със свещ. Александър Георгиев от велинградската църква „Св. Троица“, свещ. Спас Дичев, председател на храм „Св. св. Константин и Елена” в града и свещ. Хрисант Хитов, събрат на отец Спас в поверения му храм. Молитвено участие в службата взеха председателят на храма прот. Витан Йорданов и енорийският свещеник отец Николай Ангелчов, както и свещ. Стоян Стоянов, събрат на о. Спас и о. Хрисант в пазарджишката църква, съсед на празнуващия храм.

Преди началото на светата Литургия духовниците отслужиха последованието на Петохлебието, като измолиха Божията милост и благост над вярващите и техните семейства.

Енориашите и гостите на Божия дом, търсещи небесна закрила и подкрепа в своя живот от ангелското войнство, с благодарност пристъпваха към празничната икона, и макар и без да имат думи, с които да възпеят достойно всегдашната закрила на своя ангел-хранител и на Божиите вестители, със смирено и признателно сърце се прекланяха пред техния образ.

В края на светата Литургия отец Боян честити празника на председателя на храма, неговите енориаши и всички присъстващи. Той произнесе слово за небесните Божии воини, които навсякъде ни съпътстват и помагат в пътя към духовното израстване. Наместникът припомни, че те са лични същества, а не просто някаква „сила“ и винаги се намират близо до християните, готови всеки миг да се притекат на помощ, когато бъдат повикани. О. Боян призова винаги да се обръщаме в молитва към тези наши най-бързи застъпници, подражавайки им с непоколебима вяра и чист живот, та уподобявайки се на тях още тук, на земята, да бъдем съпричастни тям и на небесата.

Накрая отец Боян преподаде благословението на Пловдивския митрополит Николай на отец Витан и енориашите на храма. Той поздрави и всички именици, благопожелавайки им да се красят не само с ангелските имена, но и с ангелската чистота.

Духовното тържество завърши с многолетствие.

<<  16 17 18 19 20 [2122 23 24 25  >>