kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com
08
Ноември
2024

Архангеловден в Пазарджик

„Проявил непоколебима ревност за Божията слава, Михаиле, застанал си начело на ангелските полкове против дишащия злоба прегорд Денница и когато той бе сринат с поддръжниците си от Небесните висоти в преизподнята, Небесните войнства, водени преславно от тебе, с радост като с едни уста възгласиха: Алилуия” (из Акатист на свети Архангел Михаил, кондак 3)

На 8 ноември православната Църква почита Събора на воеводата на небесните сили, предводителя и началник на ангелското войнство, чудния споборник на вярващите, които воюват с духовете на поднебесната злоба – светия архангел Михаил. В този светъл ден своя храмов празник посрещна и църквата „Св. арх. Михаил“ в гр. Пазарджик.

По този повод с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в храма беше отслужена съборна празнична света Литургия. По покана на председателя на храма прот. Витан Йорданов, богослужението беше възглавено от свещ. Спас Дичев, председател на храм „Св. св. Константин и Елена” в града. С него съслужиха отец Витан и свещ. Хрисант Хитов, събрат на отец Спас в поверения му храм. Молитвено участие в службата взеха архиерейският наместник на Пазарджишка духовна околия икон. Боян Кочев, прот. Димитър Христев от храм „Св. Петка”, свещ. Стоян Стоянов от храм „Св. св. Константин и Елена” и свещ. Николай Ангелчов от храмовото духовенство.

Преди началото на светата Литургия духовниците отслужиха последованието на Петохлебието, като измолиха Божията милост и благост над вярващите и техните семейства.

Изпълнили храма, енориашите и гостите на Божия дом с благодарност пристъпваха към празничната икона на ангелското воинство, просейки и занапред небесната закрила на великия Архистратиг, на безплътните сили и на своя ангел-хранител.

В края на светата Литургия отец Спас благодари на о. Витан за възможността да отслужи Тайнството на тайнствата – светата Евхаристия и пожела на него и близките му благоденствие и душеспасение.

О. Боян също поздрави председателя и енориашите с храмовия празник, преподавайки им архипастирския благослов на митрополит Николай. Той поздрави и всички именици, благопожелавайки им да носят достойно името си, изпълвайки сърцата си с ангелска чистота. Наместникът призова всички верни да се подвизаваме и да се оприличаваме на ангелите, бидейки пратеници на Божията любов сред хората, та заприличвайки на небесните жители още на земята, да бъдем един ден достойно посрещнати от тях и на небесата.

Духовното тържество завърши с многолетствие.

02
Ноември
2024

Заупокойна света Литургия и Панихида за Архангелова задушница в катедралата на Пазарджик

„С дълбоката Си мъдрост всичко човеколюбиво Си устроил и на всички полезното Си дал, единствени Създателю, упокой, Господи, душите на Твоите раби, защото възложиха всичкото си упование на Тебе, Твореца и Създателя и наш Бог” (из последованието на Панихидата)

В съботната служба преди празника на свети архангел Михаил светата Църква въздига своите въздишки към Създателя и Спасителя на човешките души в молитвено възпоменание, просейки от Него, за Когото всички са живи, милост за своите преминали във вечността верни чеда.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в катедрален храм „Успение Богородично“ гр. Пазарджик беше отслужена съборна заупокойна света Литургия. Тя беше възглавена от свещеноиконом Боян Кочев, архиерейски наместник на Пазарджик, в съслужение с енорийския свещеник отец Максим Ничев.

Неколкократно по време на богослужението свещениците отправиха нарочните заупокойни ектении и молитви, споменавайки имената на всички записани от техните близки покойници. Духовници и вярващ народ с усърдие и несъмнена вяра в Божието безкрайно човеколюбие изпросиха от милосърдния Господ да настани душите им в място светло и злачно, дето няма болка, няма печал, няма въздишки.

След края на службата беше отслужена обща панихида. Събрани около приносите, приготвени по издревна традиция за раздаване за „Бог да прости”, всички отново се помолиха Бог да се смили над душите на техните близки и на всички православни християни, да им прости всяко тяхно волно и неволно съгрешение и ги приеме в райското блаженство.

На помена присъства и подп. Петър Петров, началник на Военното окръжие в град Пазарджик, който лично беше донесъл хляб и вино в памет на загиналите по бойните полета на Отечеството ни български воини.

Накрая отец Боян преподаде архипастирския благослов на митрополит Николай над всички присъстващи, уверявайки ги, че с молитвите и милостините си са зарадвали както техните покойни близки, така и Самия Бог, Чиито деца са те.

01
Ноември
2024

Слово на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в Деня на народните будители

2024.11.01-СловоОбични в Господа братя и сестри, скъпи деца,

за първи път Денят на народните будители - 1 ноември, е отпразнуван в Пловдив през 1909 г., датата, на която тогава по стария стил Църквата е отдавала прослава на паметта на преподобни Свети Иван Рилски Чудотворец. Забележете, че нашите предшественици, будните и образовани хора в този град са избрали не някоя друга дата, на която да споменем будителите на нашия народ, а именно на светеца-покровител на България, св. Иван Рилски.

Какво значи да е някой будител? Кой е будител? Как говори будителят? Към какво ни призовава някой, за да го определим като будител? Ето, чуйте как говори и какво ни казва първият измежду будителите – свети Иван Рилски. Това, което ще ви прочета са пасажи от неговия Завет, написан собственоръчно от него на 25 март 941 година и вижте колко неговите Боговдъхновени слова са актуални и днес.

„Не търсете да седите на челните места и да началствате. Помнете Иисус Христос, Който е казал: „Който между вас иска да бъде пръв, нека бъде на всички слуга (Марк. 10:14). Избирайте си наставници и поставяйте за началници ония, които Бог ви покаже. Мъже, засвидетелствувани от всички заради духовните им занимания, които превъзхождат всички по разум и духовно разсъждение, а и способни добре и богоугодно да пасат повереното им стадо по пасищата на благочестието и на животворните Христови заповеди. Подобава повече за такива да се иска от Бога напътствие, отколкото от собственото си мнение.”

„Не търсете също да бъдете познавани и обичани от земните царе и князе, нито се надявайте на тях, като оставяте Небесния Цар...” защото, както казва пророк Йеремия „благословен е оня човек, който се надява на Господа и комуто надеждата е Господ (Йер. 17:7)”

„Ако ли пък се намери някой измежду вас, който да сее плевели, раздори и други съблазни, такъв веднага изведете изсред вашето събрание, за да не се обърне на гангрена по думите на Апостола (2 Тим. 2:17), та да не се разпространи злото между добрите, и „да не би някой горчив корен, като изникне, да причини вреда, и чрез него да се осквернят мнозина (Евр. 12:15).”

„Най-вече се пазете от змията на сребролюбието, защото сребролюбието е корен на всички злини, според апостола, който го нарича второ идолослужение.”

„Преди всичко ви завещавам да пазите светата вяра непорочна и незасегната от всякакво злословие, както приехме от светите отци, без да я примесвате с чужди и различни учения. Стойте добре и дръжте преданията, които сте чули и видели от мене. Не се отклонявайте нито надясно, нито наляво, но по царския път ходете.”

„И както ви събра в едно благодатта на Светия Дух, така и вие се старайте да живеете единодушно и единомислено, с еднакво дихание само към вечното въздаяние да гледате, което Бог е приготвил за ония, които са Го възлюбили.”

Ето така, скъпи братя и сестри, звучат думите на свети Иван Рилски Чудотворец. Измежду имената на будителите, които ще бъдат споменати днес, има и книжовници, и учители, и дейци на науката, и други заслужили национални деятели. Но ви моля нито за миг да не пропускате от внимание, че първият измежду българските будители, в чийто ден честваме и всички останали, е именно православен светец. Светецът на България.

Свети Иван Рилски е стандартът, по който следва да измерваме будителите. Той ни е посочил най-високите критерии за нравственост и почтеност, задал ни е мярата на отношенията между духовната и светската власт, вменил ни е да бъдем непримирими към непочтеното поведение, посъветвал ни е да отхвърлим материализма и ни е завещал да уважаваме традицията, да пазим неотклонно светата православна вяра и най-важното – да живеем единодушно и единомислено, като във всяко свое действие следваме и изповядваме Истината, която е Иисус Христос.

Това е будителят, това е стандартът за будител, като си пожелавам всяка стъпка на шествието, с което сега ще тръгнем по улиците на нашия Богоспасаем град, да бъде молитва към свети Иван Рилски Чудотворец да бди над нашето Отечество и да ни дава сили и воля да пазим неговия Завет.

Свети отче Йоане, будителю на българския народ, моли Господа да пази България!

01.11.2024 год.

гр. Пловдив

26
Октомври
2024

Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай възглави съборна Архиерейска света Литургия за храмовия празник на църква "Св. Димитър" с. Паталеница

На 26 октомври Православната църква чества паметта на един от своите най-ярки примери на твърда и непоклатима вяра, блестящ с неповяхваща през вековете слава - св. вмчк Димитрий Мироточиви.

Празникът тази година беше изпълнен с особена радост и трепет за жителите на село Паталеница, както и за цялата Пазарджишка духовна околия и светата ни Пловдивска епархия. В историческия средновековен храм на селото, посветен на Солунския Чудотворец, за първи път от десетки години беше отслужена Божествена света Литургия.

Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай лично дойде да отслужи светата Литургия и въздигне от пепелта на забравата този храм, затрупан от нашите баби и дядовци, за да бъде запазен от поругание и съхранен. Митрополитът беше посрещнат с радост от вярващите християни от селото и гости на празника, начело с кмета на Община Пазарджик г-н Петър Куленски, областния управител на Пазарджишка област г-жа Валентина Кайтазова, кмета на село Паталеница г-н Стоил Фърцов, началника на Военното окръжие подп. Петър Петров, държавни и общински служители и общественици.

Владиката възглави съборна архиерейска света Литургия, в която с него съслужиха Високопреосвещеният Доростолски митрополит Яков, Преосвещените епископи Поликарп Белоградчишки и Висарион Смолянски – викарии на митрополита, архимандрит Максим – епархийски духовен надзорник, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел на Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, ставрофорен свещеноиконом Василий Кашоров, свещеноиконом Боян Кочев – архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия, свещеник Ангел Ангелов – духовен надзорник, свещеник Димитър Попов – председател на храма, свещениците от Пазарджишка духовна околия прот. Петко Еленкин – председател на храм „Св. Георги“ гр. Пазарджик, свещ. Спас Дичев – председател на храм „Св. св. Константин и Елена“ гр. Пазарджик и служащият в катедралата на града свещ. Любомир Чавдаров, както и митрополитският протодякон Илиян Александров.

Литургичните песнопения бяха изпълнени от митрополитския хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

Храмът се оказа тесен да побере верния Божи народ, дошъл да прослави подвига на дивния великомъченик и изпроси неговата небесна закрила над селото, околията и цялата ни родна Българска православна църква и Отечество. С голямо вълнение вярващите участваха в молитвите и песнопенията на светата богослужба, издигайки единомислено сърцата и душите си към небесата и изказвайки своята благодарност за търпението и благостта на нашия Господ и Спасител Иисус Христос.

По време на Причастния канон митрополит Николай се обърна към вярващите с вдъхновено слово за мъченическия подвиг на св. Димитър. Той изказа и своята радост и вълнение от това, че след толкова години, в които над храма е тегнела мерзостта на запустението, той дойде по Божия промисъл да прекади образите на светите Божии угодници, които чакаха търпеливо това да се случи, да ги съживи, та и те да съживят нас и нашата съвест, за да се събудим от летаргията на злото, припомняйки, че блажени са ония, които Господ при второто пришествие, ще намери будни, а не спящи в летаргията на греховете на този век. Архиереят изтъкна, че храмът беше затрупан и погребан, но възкръсна за обновен духовен живот, както нашия Господ беше погребан и възкръсна, преживял превратности и неволи, оставайки все същият, защото Бог е същият - вчера, днес и во веки. Спасил се от разрухата, от разорението по време на робството, Бог го е спасил от поруганието и днес ние идваме, за да се спасим в обятията му, каза още митрополитът.

Владиката честити празника на всички, които носят името на свети Димитър и ги призова да подражават на вярата му, като ги увери, че светецът е бърз помощник и ще помогне на пристъпващите към него да се утешим и да оздравеем от душевни и телесни болести и да вървим бодро към Царството небесно.

След св. Литургия архипастирят на Пловдивска епархия извърши тайнството Св. Кръщение. Христовата вяра приеха сестрите Дарина и Евелин Василеви от Пазарджик. Владиката се обърна с напътствени слова към двете новопокръстени девойки.

Храм „Св. Димитър“ е съграден през XI век, но в началото на османското нашествие е бил засипан с пръст. Разкопан е в средата на XIX век и в него се служи до 1956 г. Сградата ѝ е една от малкото добре запазени кръстокуполни базилики. През изминалото лято Божият дом отново бе отворен за богослужения.

<<  1 2 [34 5 6 7  >>