† 6 Неделя след Пасха – на Слепия. Съборна света Литургия в храм „Св. арх. Михаил“ с. Виноградец
В ✝6 Неделя след Пасха - на Слепия, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, в храм „Св. арх. Михаил” с. Виноградец беше отслужена съборна света Литургия. В братско съслужение влязоха свещеноиконом Боян Кочев, архиерейски наместник на Пазарджик, председателят на храма прот. Димитър Иванов и свещ. Спас Дичев, председател на храм „Св. св. Константин и Елена“ гр. Пазарджик.
Преди началото на светата Литургия духовниците отслужиха последованието на Петохлебието, благославяйки принесените хлябове, пшеница, вино и елей и измолвайки от Бога тяхното преумножаване в селото и по целия Божи свят.
В тези последни дни на Пасхална радост, когато християните все още се поздравяват с всепобедния поздрав „Христос воскресе!“, много жители на селото дойдоха да въздадат хвала и слава на милостивия Бог, укрепяващ вярващите в техния житейски път и възход към небесата. Сред тях беше и кметът на селото г-жа Елинка Благова, дошла да се помоли за поверените й от Бога съдбини на родното място и съжителите й. Всички с благоговение изслушаха евангелското четиво, спомнящо едно от дивните чудеса на нашия Господ Иисус Христос – изцелението на слепородения жител на Йерусалим, на когото Христос отвори не само телесните, но и духовните очи, за да познае, че Христос е Синът Божий – Спасителят на света.
По време на Причастния беше прочетена проповед за Неделя на Слепия, припомняща чудесното изцеление на слепия Вартимей, насърчаваща да вярваме в Бога, да Го обичаме, да слушаме Неговите слова, да изпълняваме Неговите заповеди и с цялото си сърце да се стремим към Него, поставяйки Го за център на нашия живот.
В края на службата отец Боян преподаде над всички архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай. Той се обърна към присъстващите със слово за чудната обнова, която съпътства всяко духовно проглеждане и как щом човек види и познае своя Създател с вътрешния си взор, веднага пристъпва или към банята на възраждането – светото Кръщение, или към умиващите сълзи на покаянието, с които умива душата си от греховете и тръгва по стъпките на Спасителя. Наместникът призова и ние да бъдем свидетели на Сина Божий и както слепороденият днес Го изповядваше с прогледналите си очи, така и ние да Го изповядваме с вътрешната си промяна – юдеите се чудеха как техният съсед вижда, а ние да учудим нашите съседи и близки с това, че вече не злословим, не отмъщаваме, не лъжем, не клеветим и т.н.
Накрая отец Боян благодари на председателя на храма о. Димитър, на църковните настоятели и на вярващите за топлото посрещане и възгласи многолетствие, изпято от всички присъстващи. След това наместникът даде възможност на о. Спас, който е родом от селото, да раздаде нафората и още веднъж да поздрави богомолците с Пасхалния поздрав „Христос воскресе!”.