Празнична света Литургия за храмовия празник на църква "Св. св. Кирил и Методий" с. Мокрище
„Какви похвални венци да изплетем на богомъдрите учители, които гръмогласно проповядваха единосъщната Троица и със светото Евангелие просветляваха стоещите в тъмнината на незнанието славяни, прилепиха ги като дива маслина към благоприятния корен на Православието и ни подариха от Христа Бога велика милост!“ (из службата на св. св. Кирил и Методий)
В дните на радостния, пасхален период, в които християните навред разнасят вестта за Христовото възкресение, родната ни Българска православна църква отбелязва равноапостолното дело на двама от най-великите църковни просветители и учители, поучили славянските народи, а и сами изпълнили евангелските заповеди и заслужили да бъдат наречени „велики“ сред проповедниците на Евангелието – светите славянобългарски просветители Кирил и Методий - братя по плът, но още повече по дух. Денят 11 май, когато се възпява техният подвиг, е особено радостен за жителите и гостите на пазарджишкото село Мокрище, които отбелязват храмовия празник на тяхната църква, посветена на Светите братя.
С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай по случай празника беше отслужена съборна Пасхална света Литургия. Тя беше възглавена от архиерейския наместник на Пазарджик свещеноиконом Боян Кочев, в съслужение с председателя на храма свещ. Спас Дичев и председателите на храмовете от съседните села - на храм „Св. пр. Илия” в село Ляхово свещ. Димитър Пеев и на храм „Св. Димитър“ село Звъничево свещ. Николай Ангелчов.
С благодарност за застъпничеството на пламенните ходатаи за българския род пред престола на Бога, за тяхното просветителско дело, утвърдило предците ни на вечната скала на православната вяра и за техния пример на вяра, с който водят и нас по небесната пътека към небесното Царство, вярващите пристъпваха към образа на избраните от Царя на силите Господ Иисус за апостоли на славянския род. Начело на светолюбците беше и кметът на селото г-жа Недялка Нонова, която през време на цялата служба се молеше за своите съжители, които Бог е поверил на нейните грижи. Всички единомислено изповядаха Символа на вярата и казаха Господнята молитва.
По време на Причастния беше прочетено житието на донеслите Христовия мир сред славянските народи добри пастири на Христовото стадо.
В края на службата отец Боян отново поздрави присъстващите за този най-български празник с поздрава „Христос възкресе!“, а цялото църковно изпълнение отговори с възторжено „Наистина възкресе!“. Наместникът преподаде архипастирския благослов на Пловдивския митрополит Николай на председателя и енориашите, като от негово и свое име честити и имения ден на имениците. Той се обърна към вярващите със слово за величието на благите застъпници пред Бога за славянския род и за търсещите тяхната закрила, припомняйки, че тяхното дело е неотделимо от делото на Църквата и изпросените от тях букви бяха светлината за славяните, които да бъдат избавени от тъмата на незнанието и от заблудата на езичеството, като бъдат просветени с истината на Евангелието. О. Боян обърна внимание и на това, че когато нямаше нито българска държава, нито българско училище, именно Църквата пренесе през вековете както споменът за делото на светите Братя, така и българската писменост, българския език, а и българското самосъзнание, за да бъдем ние днес достойни наследници на нашите велики прадеди.
Накрая отец Боян провъзгласи многолетствие, изпято от всички, след което раздаде нафората и поздрави богомолците с празника на техните небесни закрилници.
От името и жителите на селото кметицата поднесе на духовниците по едно живо цвете в знак на благодарност за техните молитви. От своя страна и от името на Църковното настоятелство отец Спас поднесе на наместника прекрасен букет и кошница с плодове. Отец Боян благодари на двамата и благопожела да се красим и да пълним кошницата на своя живот с небесните плодове и цветя, родени от християнската вяра.