Проведе се ежегодният детски спортен празник в Баткунския манастир за Деня на детето
В радостта на празника Петдесетница и в деня, когато почитаме второто Лице на Светата Троица – Бог Дух Свети, който тази година съвпадна с Деня на детето, Баткунският манастир „Св. ап. Петър и Павел“ отвори широко своите обятия да прегърне децата на Пазарджик. За девети път 1 юни се превърна в истинско тържество на вярата, надеждата, любовта и приятелството за ученици, учители и родители на три училища от Пазарджишка духовна околия, изучаващи предмета „Религия-Православие“.
С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай и по покана на игумена на манастира - Високопреосвещения Доростолски митрополит Яков, светата обител отново беше домакин на ежегодната спортна надпревара по повод този празничен за всички деца ден.
Този път участие в празника взеха три пазарджишки училища: ОУ „Христо Смирненски“, НУ „Васил Левски“ и НУ „Васил Друмев“ с ученици от възрастова група 1-4 клас. Украсените специално за празника поляни събраха повече от сто деца - участници и гости на манастира.
По традиция празникът започна с молебен за здравето на децата, отслужен с благословението на Пловдивския митрополит Николай от архиерейския наместник на Пазарджик иконом Боян Кочев в съслужение с манастирския брат йеромонах Йоаким, председателя на храм „Св. Харалампий” гр. Септември иконом Йордан Василев, председателя на храм „Св. св. Константин и Елена“ гр. Пазарджик свещ. Спас Дичев, председателя на храм „Св. Богородица“ с. Бошуля свещ. Кръстьо Ненов, председателя на храм „Св. Атанасий“ с. Мало Конаре свещ. Петър Баташки и свещ. Николай Ненов от катедрален храм „Успение Богородично” гр. Пазарджик.
Манастирската църква се изпълни с деца, които с едно сърце и уста казаха Господнята молитва "Отче наш" при богослужебното последование. Духовниците измолиха милващата Божия десница винаги да закриля и пази децата на България от всяко злощастие, да запази чистотата на техните сърца и ги укрепява в добродетелите на християнската вяра. Отец Боян честити радостния ден на малките християнчета, като обърна внимание на това как при пристигането си сутринта всички се поздравяваха и прегръщаха като истински приятели, пожелавайки така да бъде винаги и занапред, като независимо от класирането у всички да остане радостта от празника.
След излизането от храма отборите се построиха пред официалната площадка, на която излъчените от тях капитани изтеглиха жребий за екипите и реда на явяване на отборите. И тази година състезателите бяха облечени в цветовете на българското знаме. Жребият отреди екипите на отборите да бъдат: бели – ОУ „Христо Смирненски“, зелени - НУ „Васил Друмев“ и червени – НУ „Васил Левски“. Строени в редици, състезателите изслушаха националния химн, след което бяха поздравени и от експерта в РУО-Пазарджик г-жа Боряна Френска, която отговаря за преподаването на „Религия“ в училищата.
Отец Боян даде начало на състезанията, което малките състезатели очакваха с голямо нетърпение. Духовници и помощници на Околията оглавяваха журито, следяха за спортсменството и честната игра и оценяваха постигнатите резултати. Дейно участие взеха и децата от Неделно училище "Добротворчета" при храм "Св. св. Константин и Елена" гр. Пазарджик.
Както всяка година децата се съревноваваха в следните дисциплини: рисунка на асфалт, футбол, интелектуална игра с въпроси, щафета, творческа задача и теглене на въже. След приключване на всяка от игрите състезателите бяха отличавани от наместника, като награда получаваше всеки от отборите.
Участниците бяха изключително равностойни и излъчването на победители във всяка от състезателните дисциплини ставаше с малка преднина. Така отборите се оказаха с класиране на всяко от трите почетни места и получиха от всеки вид награда - футболна, баскетболна и волейболна топки. В генералното класиране трите училища се наредиха само с по една точка разлика. Първенец стана отборът на НУ "Васил Левски", следван от този на НУ “Васил Друмев“ и на ОУ „Христо Смирненски“. Отец Боян обяви крайния резултат и при бурна радост от страна на положилите усилия в този ден състезатели връчи наградите - купа на състезанието, медал за първо място и флагче за победителя, както и медал и флагче за второ и трето място.
Отборите изготвиха и пуснаха с балони в небето своите послания към всички деца по света. Тържеството завърши по традиция с българско хоро, на което се хванаха за ръце бели, зелени и червени състезатели, като показаха чудно единство, подобно на светите апостоли в Сионската горница. Към тях се присъединиха учители, родители, съученици и помощници, които през целия ден бяха подкрепящи, съпричастни и сърдечно съпреживяха радостта на празника.
На всеки участник бяха подарени състезателен екип, сандвичи и лакомства. И тази година беше разрязана празнична торта и всички присъстващи получиха парче от нея, както и по един сладолед. Най-големият подарък за всички, обаче, бяха незабравимите мигове, прекарани в манастира заедно със своите приятели.
Конкретните резултати във всяка една от дисциплините ще бъдат публикувани в подробен репортаж от спортния празник.
Наградите на отборите, екипите, храната и сладките изненади бяха дарени и тази година от благочестиви християни.
Всички деца останаха изключително доволни от прекараните часове в топлата прегръдка на светата обител, получените награди и новите приятелства.

