kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com
×

Грешка

ReCaptcha добавката има нужда от публичен ключ. Моля обърнете се към администратора.

08
Ноември
2025

Водосвет за Архангеловден в село Крали Марко

„Архистртизи на небесните войнства, молим Ви винаги ние, недостойните, с вашите молитви да ни оградите под крилата на Вашата невеществена слава, съхраняващи нас, прикланящите се и прилежно викащи: избавете ни от беди като чиноначалници на горните сили!“ (тропар на Небесното войнство, гл. 4)

На 8 ноември, когато се чества Съборът на великия Божи Архистратиг Михаил, своя празник отбелязва и пазарджишкото село Крали Марко.

По този повод и по покана на кмета на селото г-н Гриша Стоименов, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай да се помоли за жителите на селото и да освети приготвения празничен рибен корбан дойде архиерейският наместник на Пазарджик икон. Боян Кочев. В съслужение с него беше председателят на новопостроения в селото храм, посветен на началника на небесното войнство – архангел Михаил, прот. Атанас Кузев.

Събрани пред Божия дом, граден години наред с усилията на няколко кметове и жителите на селото, духовниците отправиха своите молитви към небесата, призовавайки ангелското войнство да закриля и пази жителите, техните домове и семейства, да наспори техните духовни и телесни трудове и да разпростира над тях своя покров, съхранявайки ги под своите крила.

След като благослови хлябовете, виното и храната, отец Боян прекръсти четирите посоки на селото със съкрушителното за поднебесните духове на злобата кръстно знамение и поръси присъстващите със светена вода.

Накрая той преподаде благословението на Пловдивския митрополит Николай на всички и поздрави кмета и жителите с празника на селото.

Бившият кмет на Крали Марко г-н Димитър Танков, поставил началото на изграждането на Божия дом преди повече от 20 години, разказа за трудностите, с които се е сблъсквал и историята на храма. Сегашният кмет изрази своята готовност да подкрепя Църковното настоятелство и изказа общата надежда в най-скоро време да приключат останалите довършителни дейности и обзавеждането на църквата, за да може тя да бъде осветена и да приласкава в своята прегръдка жителите на селото.

Гости на тържеството бяха кметовете на съседното село Черногорово г-н Димитър Вринчев, кметът на село Црънча г-н Кирил Андреев, бившите кметове на село Крали Марко г-н Димитър Танков и г-жа Мария Апостолова.

Коментирай

Вие коментирате като гост. Допълнителен вход по-долу.