08.11.2022 г. - Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай освети новоиздигнатия кръст над село Црънча
На 8 ноември – Архангеловден, жителите и гостите на пазарджишкото село Црънча изпитаха сугуба духовна радост. В деня на светите ангели, когато всеки християнин възнася благодарност на своя ангел-хранител, в местността „Свети Георги” над селото беше издигнато знамето на Христовата победа над смъртта – честният и животворящ кръст.
Още по-голямо беше вълнението на събралото се множество от това, че да освети кръстното знамение дойде лично Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай. Вярващите с радост приветстваха своя архипастир, дарявайки го с прекрасни цветя. Владиката беше посрещнат по стародавна българска традиция с питка хляб и сол. Деца от детската градина на селото трогнаха митрополита, като също го дариха с цветя и го поздравиха, казвайки стихотворението „Моята молитва” от Иван Вазов. Умилен, дядо Николай благослови малките християнчета и посочи за пример тяхната чистота, която прави молитвата им дързновена и силна пред Божиите очи.
Преди началото на молебена генерал-майор Явор Матеев, командир на Съвместното командване на специалните операции, прие почетен караул в чест на празника на великия архистратиг на ангелското войнство – свети архангел Михаил. Всички изслушаха с трепет българския химн, след което областният управител на Пазарджик г-н Трендафил Величков, който е основен инициатор за издигането на кръст на това свято място, приветства митрополита и му благодари от името на жителите и гостите на селото за приетата покана да дойде лично и да благослови вярващите от Црънча и цялата Пазарджишка духовна околия.
След това митрополит Николай отслужи последованието на освещаване на кръст. В молебена с владиката съслужиха Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, архимандрит Максим, свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Боян Кочев, архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия, свещеници от епархията и митрополитският протодякон Илиян Александров. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.
Официални гости на тържеството бяха още кметовете на общини в област Пазарджик г-н Тодор Попов на Пазарджик, г-н Никола Белишки на Панагюрище, г-жа Васка Рачева на Септември, г-н Йордан Младенов на Пещера, г-н Костадин Коев на Велинград, г-н Петър Паунов на Батак, г-жа Надежда Казакова на Брацигово, кметът на село Црънча г-н Ангел Руков, районният прокурор на Пазарджик г-н Радослав Бакърджиев, директорът на ОДМВР-Пазарджик старши комисар Иван Зеленков, директорът на Областна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението Комисар Ангел Ангелов, директорът на ЦСПП комисар Станимир Калоферов, председатели на общински съвети, общински съветници, кметове на населени места, г-н Георги Делчев, общественици и много боголюбиви християни.
След освещаването архипастирят на Пловдивската епархия се обърна с вдъхновено слово за Честния и Животворящ Христов Кръст. Той припомни, че именно на кръста беше победена смъртта и без Голготската Саможертва нямаше да го има и Христовото Възкресение. Владиката призова достойно да носим своя кръст, да не се страхуваме и срамуваме да изповядваме вярата си и да бъдем с делата си верни съработници на Божията нива. Той изказа своята благодарност на инициаторите и спомоществувателите за издигането на това всепобедно оръжие, което во веки веков да закриля, пази и утвърждава във вярата жителите на селото.
Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от протодякон Илиян Александров.
След това областният управител и кметът на Пазарджик произнесоха слова, в които изказаха своята признателност и благодарност на митрополит Николай, че дойде лично да съпреживее и съучаства в радостта на хората.
Накрая дядо Николай освети приготвения обяд за благословение на поклонниците, дошли на това високо място, за да издигнат от тук умовете и сърцата си в молитва към Бога и Неговото ангелско войнство.
За всички беше подготвена и програма с фолклорни песни и духова музика.