kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com

05.06.2026 г. - 10 години Детско полицейско управление

Posted in Детски тържества.

На 5 юни в спортна зала „Иван Симеонов” в Пазарджик се проведе Петото областно състезание на Детските полицейски управления при Областна дирекция на МВР-Пазарджик. В нея взеха участие отборите на ДПУ от пет училища в област Пазарджик: СУ „Александър Иванов-Чапай” гр. Белово, СУ „Св. Климент Охридски” гр. Велинград, НУ „Михаил Каролиди” гр. Пещера, ОУ „Проф. Марин Дринов” гр. Панагюрище и I ОУ „Св. Климент Охридски” гр. Пазарджик.

С много настроение и ентусиазъм младите състезатели демонстрираха знания и умения, придобити по време на обучението си. Отборите премериха сили по специално подготвеното трасе в няколко дисциплини, свързани с оказване на първа долекарска помощ, правилно движение по пътищата и детска полицейска лична защита. Без значение класирането всички останаха изпълнени с много положителни емоции и добро настроение. Накрая се проведе тържествена церемония по награждаване на отборите, а на отличилите се деца бяха връчени лични грамоти. Имаше много допълнителни награди и празнична торта за кръглата годишнина.

Представител на Църквата с благословението на Пловдивския митрополит Николай беше архиерейският наместник на Пазарджик иконом Боян Кочев. Той получи от директора на ОДМВР Пазарджик ст. комисар Сълко Литов благодарствен адрес за общите усилия в благородното дело по възпитание на детските души. Официални гости на празника бяха още областният управител г-н Борислав Богословов, зам.-кметът г-н Нино Ненов, представители на РУО, РЗИ, БЧК, Планинско спасяване, Главна дирекция „Национална полиция”, Дирекция „Национална система 112”, директори на училища.

Дългосрочната превантивна програма „Детско полицейско управление” на МВР стартира през 2016 година и се провежда на територията на цялата страна във формат на двугодишни учебни занятия за деца от начален етап и включва занимания в различни сфери. За цялостната реализация на програмата преди десет години беше сключено споразумение между инициатора МВР, Св. Синод на Българската православна църква-Българска патриаршия, МОН, Министерство на младежта и спорта, Министерство на правосъдието, БЧК, Български туристически съюз и Национално сдружение на общините в България. Партньори на програмата са и Областните управи, РЗИ, Планинско спасяване и доброволчески организации. Краткосрочната цел на програмата е децата да получат знания с цел опазване своя и на приятелите си живот, придобиване на умения за справяне в трудни ситуации, работа в екип, развиване на толерантност и отговорност, както и изграждане на дисциплина и ценности, важна част от което са уроците по Вероучение. Те се провеждат два пъти в годината, преди големите християнски празници Рождество и Възкресение Христово във вид на урок в училище или посещение на храмовете. В дългосрочен план инициаторите си поставят за цел изграждане на стабилно общество, което да съблюдава законите на страната и морала.

Детски спортен празник в Баткунския манастир за Деня на детето - 01.06.2026 г. (Подробен репортаж)

Posted in Детски тържества.

Интелектуална игра

Детският спортен празник в Баткунския манастир подкрепя децата, изучаващи Верочение и им дава възможност да покажат своите знания в Интелектуалната игра, която съдържа въпроси от учебния материал по Религия-Православие, преподаван в училище, като също така проявят наблюдателност, съобразителност и бързина на четене с разбиране. Всеки отбор излъчи по трима участници, които имаха на разположение 30 минути да се справят писмено с 3 задачи, които да им осигурят максимум от 25 точки. Отец Боян раздаде състезателните листа и разясни регламента. И тази година имаше и лесни, имаше и трудни въпроси, благодарение на които децата проявиха своята борбеност и усърдие и до последните минути откриваха верните отговори. Първи предаде отборът на зелените от НУ „Васил Друмев“. Белите от ОУ „Христо Смирненски“ и червените от НУ "Васил Левски" писаха до последно. Журито - отец Спас, отец Николай и презвитера Майя, провериха и оцениха работата им.

Интелектуалната игра бе първата надпревара, за която имаше класиране и излъчен победител. Отборът на белите с 22 точки получи първото място и футболната топка. Затрудниха ги 2 въпроса от кръстословицата и имаха един-единствен сгрешен отговор. На второ място се класираха зелените с 20 точки и заслужиха топка за баскетбол. Те допуснаха две грешки в кръстословицата и три в последната задача за четене с разбиране. С 18 точки на червените беше отредено трето място и волейболна топка. Те имаха по няколко сгрешени отговора във всяка задача. И трите отбора се справиха впечатляващо добре, показаха много знания и съобразителност, натрупани в часовете по Религия-Православие с неуморния труд и подкрепа на техните учители по Вероучение.

Проверете знанията на Вашите деца. Изтеглете бланката за Интелектуалната игра - 1 стр., 2 стр.

И тази година участниците в тази дисциплина бяха избрани да отправят от името на своето училище послание към всички деца по света по случай 1 юни - Международния ден на детето. В края на спортния празник посланията полетяха с балони в небето. С тях децата ни показаха, че колкото и малко да е детското сърце, в него се побира любовта към целия свят.

Скъпи деца,
Бъдете здрави, щастливи и много късмет. Шестици в училище и да получавате всичко, което искате!
ОУ "Христо Смирненски" гр. Пазарджик
 
Мили деца,
Нека Божията любов винаги бъде с вас, а ангелите да ви пазят и закрилят всеки ден.
Пожелаваме ви здраве, радост, добри приятели и сърца, пълни с вяра и доброта.
Не спирайте да мечтаете!
 
НУ "Васил Друмев" гр. Пазарджик
Честит празник, скъпи деца!
Бъдете щастливи, дръжте се добре с другите деца и хора, уважавайте родителите си и бъдете смирени.
НУ "Васил Левски" гр. Пазарджик

Рисунка на асфалт

Децата пресъздадоха своя приказен свят в рисунките на асфалт. Всеки отбор избра художници, които да представят училището им. Зададената тема и тази година беше 1 юни - Ден на детето. Беше определен 1 час време за работа.

Малките творци с голямо желание и усърдие се заловиха за работата си. Накрая всеки отбор представи своята рисунка и обясни какво е избрал да изобрази по повод празника и посланието, което се съдържа в него. Децата успяха да предадат своята радост и щастие с пъстри багри. Светът през техните очи е наистина прекрасен!

В тази дисциплина няма предвидено класиране на участниците, но награди имаше за всички. Всеки отбор получи комплект за бадминтон.

Творческа задача

В дисциплината за сръчност отборите участваха с по трима състезатели. Децата имаха задача да наредят пъзел със снимка на манастирския храм, посветен на светите апостоли Петър и Павел. Те имаха на разположение 30 минути, за да се справят. Всеки отбор прояви усърдие и неуморност, показа екипна работа и много ентусиазъм. Тази година първи се справиха зелените, които водеха през цялото време. Белите и червените останаха да се съревновават за второто място. След изтичане на определеното време журито оцени до каква степен отборите са успели да наредят своя пъзел, като с известна преднина и повече наредени части се оказаха белите.

Така футболната топка заслужено отиде при зелените, баскетболната - при белите, а волейболната остана за червените.

Футбол

С много емоция, както винаги, беше съпътстван турнирът по мини-футбол. Главен съдия беше отец Кръстьо Ненов, който ръководеше мачовете и съблюдаваше спазването на правилата. Като страничен съдия имаше за свой помощник иподякон Явор Кочев.

Трите отбора излъчиха свои състезатели - по един вратар и четирима полеви играчи. Срещите преминаха в дух на спортментство и честна игра, правеха се смени, за да се включат повече деца в така желаната игра. Футболисти от противниковия отбор самоотвержено гонеха по поляните и връщаха в игра топката, за да подпомогнат играта. Състезателите бяха подкрепяни през цялото време от своите съученици, учители и родители.

Ето и резултатите в отделните срещи и крайното класиране:

ОУ „Христо Смирненски“НУ „Васил Друмев“ - 4:2

ОУ „Христо Смирненски“ : НУ „Васил Левски“ - 1:1

НУ „Васил Друмев“ : НУ „Васил Левски“ - 2:5

ОУ „Христо Смирненски“ и НУ „Васил Левски“ имаха по една победа и един равен мач, затова победителят се определи с по-добрата голова разлика. Така първото място отиде при червените от НУ „Васил Левски“, които под бурни овации получиха престижната футболна топка. Белите останах втори, а трети този път бяха зелените.

Щафета

За състезанието по щафетно бягане всеки отбор излъчи общо по петима бегачи - 3 момчета и 2 момичета. Участниците трябваше да приемат и предадат успешно жълтото флагче, като пробягат определената дистанция. Два хронометъра засичаха точното време.

След сумиране на резултатите на момчетата и момичетата беше определено: на първо място се класира отборът на червените с общо време 50,52 секунди, като те показаха по-добро представяне и при момчетта, и при момичетата. На второ - зелените с 52,58 секунди, а на трето - белите с 53,08 секунди. Всички състезатели бяха горещо аплодирани и окуражавани от учители, родители и съотборници.

И участниците в дисциплината щафетно бягане бяха наградени с футболна, баскетболна и волейболна топка.

Теглене на въже

Много емоции на спортния празник предизвика дисциплината "Теглене на въже". Тя се проведе отново в две части - за момичета и момчета, като двубоите следваха вече установения ред. Участваха по 5 момчета и 5 момичета от отбор. Публиката окуражаваше и бурно аплодираше участниците.

В първото теглене белите момчета победиха зелените, а зелените момичета надвиха белите. В следващите тегления, макар и всичките оспорвани между противниците, червените успяха да спечелят четири впечатляващи победи. Второ и трето място трябваше да се реши с допълнително теглене между бели и зелени. Отборите излъчиха по 3 момичета и 3 момчета и отново премериха сили. Победата тук и второто място бяха извоювани от зелените.

Участниците отново получиха своите награди за последната състезателна дисциплина, като бяха аплодирани горещо за задружната работа. А на лицата на всички грееха усмивки, защото надпреварата зареди всички с хъс, енергия и настроение.

01.06.2026 г. - Проведе се ежегодният детски спортен празник в Баткунския манастир за Деня на детето

Posted in Детски тържества.

В радостта на празника Петдесетница и в деня, когато почитаме второто Лице на Светата Троица – Бог Дух Свети, който тази година съвпадна с Деня на детето, Баткунският манастир „Св. ап. Петър и Павел“ отвори широко своите обятия да прегърне децата на Пазарджик. За девети път 1 юни се превърна в истинско тържество на вярата, надеждата, любовта и приятелството за ученици, учители и родители на три училища от Пазарджишка духовна околия, изучаващи предмета „Религия-Православие“.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай и по покана на игумена на манастира - Високопреосвещения Доростолски митрополит Яков, светата обител отново беше домакин на ежегодната спортна надпревара по повод този празничен за всички деца ден.

Този път участие в празника взеха три пазарджишки училища: ОУ „Христо Смирненски“, НУ „Васил Левски“ и НУ „Васил Друмев“ с ученици от възрастова група 1-4 клас. Украсените специално за празника поляни събраха повече от сто деца - участници и гости на манастира.

По традиция празникът започна с молебен за здравето на децата, отслужен с благословението на Пловдивския митрополит Николай от архиерейския наместник на Пазарджик иконом Боян Кочев в съслужение с манастирския брат йеромонах Йоаким, председателя на храм „Св. Харалампий” гр. Септември иконом Йордан Василев, председателя на храм „Св. св. Константин и Елена“ гр. Пазарджик свещ. Спас Дичев, председателя на храм „Св. Богородица“ с. Бошуля свещ. Кръстьо Ненов, председателя на храм „Св. Атанасий“ с. Мало Конаре свещ. Петър Баташки и свещ. Николай Ненов от катедрален храм „Успение Богородично” гр. Пазарджик.

Манастирската църква се изпълни с деца, които с едно сърце и уста казаха Господнята молитва "Отче наш" при богослужебното последование. Духовниците измолиха милващата Божия десница винаги да закриля и пази децата на България от всяко злощастие, да запази чистотата на техните сърца и ги укрепява в добродетелите на християнската вяра. Отец Боян честити радостния ден на малките християнчета, като обърна внимание на това как при пристигането си сутринта всички се поздравяваха и прегръщаха като истински приятели, пожелавайки така да бъде винаги и занапред, като независимо от класирането у всички да остане радостта от празника.

След излизането от храма отборите се построиха пред официалната площадка, на която излъчените от тях капитани изтеглиха жребий за екипите и реда на явяване на отборите. И тази година състезателите бяха облечени в цветовете на българското знаме. Жребият отреди екипите на отборите да бъдат: бели – ОУ „Христо Смирненски“, зелени - НУ „Васил Друмев“ и червени – НУ „Васил Левски“. Строени в редици, състезателите изслушаха националния химн, след което бяха поздравени и от експерта в РУО-Пазарджик г-жа Боряна Френска, която отговаря за преподаването на „Религия“ в училищата.

Отец Боян даде начало на състезанията, което малките състезатели очакваха с голямо нетърпение. Духовници и помощници на Околията оглавяваха журито, следяха за спортсменството и честната игра и оценяваха постигнатите резултати. Дейно участие взеха и децата от Неделно училище "Добротворчета" при храм "Св. св. Константин и Елена" гр. Пазарджик.

Както всяка година децата се съревноваваха в следните дисциплини: рисунка на асфалт, футбол, интелектуална игра с въпроси, щафета, творческа задача и теглене на въже. След приключване на всяка от игрите състезателите бяха отличавани от наместника, като награда получаваше всеки от отборите.

Участниците бяха изключително равностойни и излъчването на победители във всяка от състезателните дисциплини ставаше с малка преднина. Така отборите се оказаха с класиране на всяко от трите почетни места и получиха от всеки вид награда - футболна, баскетболна и волейболна топки. В генералното класиране трите училища се наредиха само с по една точка разлика. Първенец стана отборът на НУ "Васил Левски", следван от този на НУ “Васил Друмев“ и на ОУ „Христо Смирненски“. Отец Боян обяви крайния резултат и при бурна радост от страна на положилите усилия в този ден състезатели връчи наградите - купа на състезанието, медал за първо място и флагче за победителя, както и медал и флагче за второ и трето място.

Отборите изготвиха и пуснаха с балони в небето своите послания към всички деца по света. Тържеството завърши по традиция с българско хоро, на което се хванаха за ръце бели, зелени и червени състезатели, като показаха чудно единство, подобно на светите апостоли в Сионската горница. Към тях се присъединиха учители, родители, съученици и помощници, които през целия ден бяха подкрепящи, съпричастни и сърдечно съпреживяха радостта на празника.

На всеки участник бяха подарени състезателен екип, сандвичи и лакомства. И тази година беше разрязана празнична торта и всички присъстващи получиха парче от нея, както и по един сладолед. Най-големият подарък за всички, обаче, бяха незабравимите мигове, прекарани в манастира заедно със своите приятели.

Конкретните резултати във всяка една от дисциплините ще бъдат публикувани в подробен репортаж от спортния празник.

Наградите на отборите, екипите, храната и сладките изненади бяха дарени и тази година от благочестиви християни.

Всички деца останаха изключително доволни от прекараните часове в топлата прегръдка на светата обител, получените награди и новите приятелства.

17.12.2025 г. - Традиционното детско тържество за Рождество Христово

Posted in Детски тържества.

И тази година в навечерието на светлото Рождество Христово с благословението на Пловдивския митрополит Николай и съдействието на Община Пазарджик Архиерейско наместничество град Пазарджик организира традиционното Рождественско тържество за децата на Пазарджишка духовна околия, изучаващи предмета „Религия-Православие“. Повече от 150 участници се включиха в празника, който се проведе на 17 декември в голямата зала на Младежкия дом в областния град.

Залата се оказа тясна да побере духовници, директори на училища, учители, родители и приятели на малките християнчета, желаещи да станат съпричастни на радостта от настъпващите празници, донесена някога на овчарите от Божии ангели, а днес възвестявана на хората от земните ангели – малките деца.

Прекрасните водещи на програмата – четвъртокласничката Ангела Колева от НУ „Васил Друмев“ и петокласникът Кристиян Вълев от ПМГ „К. Величков“ откриха тържеството, като приветстваха гостите с „Добре дошли“ и изказаха благодарност към Бога, че и тази година 998 деца от Пазарджишка духовна околия имат възможността да напредват във вярата, надеждата и любовта – трите основни добродетели, с които животът е изпълнен с радост, а трудностите не ни плашат. Те засвидетелстваха увереността на всички деца, че с Божията помощ всичко е възможно и общото желание, което събра малките християнчета на този празник – да поднесат на Богомладенеца за Неговия рожден ден най-скъпоценния дар - тяхната любов, благодарност и признателност.

След като водещите представиха участниците, първи на сцената излязоха ученици от I ОУ „Св. Климент Охридски“, които въведоха зрителите в радостта на празника със стихотворението „Рождество Христово“.

След тях прекрасните артисти от Основно училище „Христо Смирненски“ пресъздадоха първата част от дивните събития от нощта, в която над земята изгря неугасващото Слънце на правдата – Богомладенецът Иисус Христос, а хористите от същото училище зарадваха публиката с изпълнението си на песента „Тиха нощ, свята нощ” и тропара „Богородице Дево“.

След тях на сцената се подредиха ученици от НУ „Васил Друмев“, които изпълниха рецитал на Рождественски стихотворения и песента „Молитва“.

Водещите запознаха аудиторията с Евангелския текст, описващ чудното явяване на небесен ангелски хор на пастирите край Витлеем, който увери хората, че на земята най-сетне се роди дългоочакваният Спасител и именно овчарчетата станаха първите, дошли да се поклонят на Родилия се Бог. Артистите на ОУ „Христо Смирненски“ с прекрасната си актьорска игра пресъздадоха същите тези събития, за което получиха напълно заслужени аплодисменти.

Веднага след тях под бурните ръкопляскания на публиката на сцената се изявиха най-малките участници в програмата – децата от четвърта подготвителна група „Звездичка” при Детска градина „Валентина Терешкова”, които изпълниха с много ентусиазъм танца „Празнична въртележка“.

Четвъртокласникът от НУ „Васил Левски“ Стефан Димов със стихотворението „Бъдни вечер” ни припомни как Бъдни вечер и светлият ден на Рождество Христово са празнувани винаги в домашния уют и топлата прегръдка на семейството, където децата получават любов и грижа.

Специалните гости на тържеството от ПТС „Чавдар“ към Младежки дом Пазарджик се включиха в радостта на празника, като изпълниха танца „Дули, дули, гайда дули”.

Дойде ред отново на артистите от „островското“ училище, които изиграха последната част от сценката за Рождество, припомняйки как Витлеемската звезда доведе трима мъдреци от далечни страни, познали в нея знамението на родилия се велик Цар на царете – Сина Божий Иисус Христос, приел заради нашето спасение човешка плът и станал Син на света Дева Мария – Пресвета Богородица. Накрая всички отправиха послание към публиката, че Рождеството не е просто минало събитие, а ново рождение на света за нов, добър живот, към който ние да се държим и стремим през всеки ден от живота си. Децата бяха възнаградени с бурните аплодисменти и приветствия от препълнената зала.

Тържеството продължи с изпълненията на децата от Неделното училище при храм „Св. св. Кирил и Методий“ село Мокрище, които изпълниха стихове и песни за празника.

След тях на сцената се качиха техните другарчета от Неделно училище „Добротворчета“ при храм „Св. св. Константин и Елена“ гр. Пазарджик, които бяха подготвили сценка от живота на Църквата – част от житието на преп. Роман Сладкопевец, с което разказаха на притаилата дъх публика как чистото и смирено сърце на тогавашния клисар в храм "Света София" в Константинопол привлякло Божията благодат и помощта на нашата небесна Майка – Пресвета Богородица. Тя се явила в съня на младежа, дала му да изяде свитък, а на сутринта неукият и неграмотен дотогава Роман съставил и изпял по Божие вдъхновение едно от най-прекрасните и умилителни църковни песнопения – кондака на Рождество Христово „Дева днес“, който и до днес се пее на празника. С равноангелския си глас Роман възпял Богомладенеца, а неговите завистници и врагове се умилили и започнали вместо да му се присмиват, да го наричат „Сладкопевец“.

След драматизацията в празника се включиха децата от Детско-юношески хор „Вяра, Надежда, Любов и София“ към читалище „Благой Захариев” гр. Белово, които с много трепет и плам изпълниха песните „На този свят Христос дойде”, „Мен Христос обича” и Френска коледна песен.

На сцената пред тях се подредиха отново най-малките участници от Детска градина „Валентина Терешкова”, които с ангелската чистота на своите сърца отправиха най-важното послание с песента „Нека бъдем добри”.

Истинското духовно тържество завърши с удивителното изпълнение на 13 годишната Теодора Шомова от ОУ „Проф. Иван Батаклиев“, която развълнува всички с песента „Бяла Коледа”.         

След края на представлението архиерейският наместник иконом Боян Кочев не скри своето вълнение от тържеството, в което земни и небесни ангели възпяваха Бога. Той приветства участниците и техните ръководители и благодари на всички за положените старания и усърдие. Наместникът поздрави и родителите за това, че насърчават децата си да учат Вероучение и се стремят да им дадат добро образование и възпитание. Накрая о. Боян преподаде архипастирския благослов на митрополит Николай над всички и изказа общата увереност, че нищо не радва родители и учители така, както да видим, че децата ни са станали добри хора.

Както всеки път на всички участници бяха раздадени лакомства, които и тази година бяха дарени от благочестиви християни, верни съработници на Божия виноград. С грейнали от радост лица всички се снимаха за спомен от прекрасните минути на празничното тържество, събрали Небето и земята в радостта на Рождество Христово.

2025-Koledno turjestvo youtube

17.06.2025 г. - Тържество на Неделното училище при храм "Св.св. Константин и Елена" гр. Пазарджик

Posted in Детски тържества.

На 17 юни с благословението на Пловдивския митрополит Николай в двора на църквата „Св. св. Константин и Елена“ гр. Пазарджик се проведе тържество на Неделното училище към храма. Празникът на вярата и добродетелта даде завършек на учебната година на децата от енорията на обичания пазарджишки дом Божи.

По покана на председателя на храма свещ. Спас Дичев гост на тържеството беше архиерейският наместник на Пазарджишка духовна околия икон. Боян Кочев. Родители, роднини и много вярващи дойдоха призовани от любовта към просветителското дело да се насладят на изпълненията на добрите детски сърца и да ги подкрепят в техните благодатни трудове.

Водени от своята учителка – презв. Майя Дичева, малките християнчета с много плам и радост изпълниха духовни песни, с които трогнаха присъстващите. След това като истински артисти изиграха малка пиеса по разказа на Елин Пелин „Занемелите камбани“, оставяйки в сърцата на всички убеждението, че най-великата от всички добродетели е любовта.

След заслужени аплодисменти от публиката децата бяха поздравени от отец Боян, който преподаде над тях благослова на митрополит Николай. Наместникът благодари на отец Спас и неговата съпруга презв. Майя за любовта и грижата за децата на Пазарджик.

Учителката беше приготвила за учениците грамота и малки подаръчета като награда за положения труд и старание. С грейнали от радост лица всички се снимаха за спомен от приятните мигове.

Накрая за всички участници имаше организирана постна почерпка, подготовена от родителите.