kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com
18
Април
2025

Съобщение за Благодатния огън

Zurkva sv.Bogorodica

 

В катедрален храм

"Успение Богородично" град Пазарждик

се пази Благодатният огън,

съхраняван от миналата година.

Той ще бъде раздаден от свещениците

по време на богослужението,

което започва в 23.00 часа.

 Енориашите от другите храмове

могат да си вземат Огъня по-рано

от служителите в катедралата.

18
Април
2025

Опело Христово в катедралата на Пазарджик

„Братя, малко квас заквася цялото тесто. Затова очистете стария квас, за да бъдете ново тесто, както сте безквасни; защото Христос, Пасхата наша, биде заклан за нас. Нека празнуваме, прочее, не със стар квас, нито с квас от злоба и лукавство, а с безквасни хлябове от чистота и истина…” (1 Кор. 5:6-8 - из Апостолското четиво на службата за Опело Христово).

На Велики петък вярващите се събират в храмовете, за да станат съпричастни на най-трогателното богослужебно последование от годишния кръг на църковния календар. Във вечерните часове на този ден, който целият е нощ, се отслужва последованието на Опело Христово. След като са изживели отново предателството, безчестния съд, поруганието, побоя и кръстната смърт на Владиката на света, сърцата на Христовите последователи са се изпълнили със скръб, но и с чувство на вина и съпричастност към безчинствата и греховете, станали причина Единственият Невинен да пострада и да бъде поруган. Сега те идват и застават редом до Пресвета Богородица и верните ученици на Господа, за да изпратят в последния Му земен път Неговото свято тяло.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай богослужението в катедралата „Успение Богородично” беше възглавено от архиерейския наместник на Пазарджик икон. Боян Кочев. В съборната служба взеха участие йеромонах Йоаким, брат на Баткунската света обител „Св. ап. Петър и Павел” и енорийските свещеници от катедралата свещ. Максим Ничев, свещ. Любомир Чавдаров и свещ. Николай Ненов.

След като отец Боян прекади храма на деветата песен от полагащия се канон, цялото църковно изпълнение застана около кувуклията, символизираща гроба Господен, гледайки положено мъртвото Христово тяло, изобразено на светата Плащаница и с едно сърце и уста всички взеха участие в отпяването трогателните песнопения от трите статии на Опело Христово, изпълващо душите със срам, тъга, но и вяра, надежда и удивление от това как Невместимият доброволно бе задържан от гроба. При ясното осъзнаване на това всяко човешко същество се изпълва с признателност и благодарност от Христовата Саможертва и смирение.

В края на Великото славословие, при траурен камбанен звън, около храма се отправи скръбното шествие за погребението на Агнеца Божий. При завръщането на процесията обратно в храма, със сведени глави богомолците се поклониха за последно на погребвания Цар на славата и Изкупител на човеците.

След службата отец Боян прочете слово за последните мигове от живота на Богочовека, Чиято любов към хората пролича дори в най-тежките мигове от живота Му – издигнат на кръста, с последните сили на Своята душа Той изпроси от Своя небесен Отец да прости на убийците Му и обеща на разкаялия се благоразумен разбойник, че още същия ден ще го вземе при Себе си в рая. Тези думи благопожела отец Боян и всеки от нас да чуе в края на своя живот.

Накрая наместникът преподаде архипастирския благослов на митрополит Николай над присъстващите и техните семейства.

18
Април
2025

Велики петък - Царски часове и Вечерня с изнасянето на светата Плащаница в катедралата на Пазарджик "Успение Богородично"

„Страшно и преславно тайнство днес се извършва пред очите ни: задържан е Неосезаемият, Освободилият Адам от проклятието е свързан; Изпитващият сърца и утроби е разпитван неправедно; в тъмница е затворен Този, Който затвори бездната; пред Пилат стои Този, пред Когото с трепет предстоят силите небесни; творението с ръката си удря своя Създател; на Дърво е осъден Съдията на живите и мъртвите; на гроб е предаден Разрушителят на ада. Ти, Който всичко търпиш милосърдно и всички спаси от проклятието, незлобив Господи, слава Тебе!“ (Из богослужението при изнасяне Св. Плащаница)

Велики петък е най-срамният и изобличителен за възгорделия се човешки род ден. На своя Създател и Благодетел, на Приготвилия за него рай, на Обогатилия го с всичко и Далия му власт над целия свят, на Изкупилия го от властта на смъртта и ада, на Изцеляващия болестите и страданията му, на Възкресилия мъртъвците му, човекът се отплати с черна неблагодарност, хули, осмивания, оплювания, унижения, подигравки, бичуване, плесници, побой, безчестен съд и позорна смърт. Водени от смирено чувство и покаяние, от сутринта вярващите се събират в Божия дом, за да се поклонят на величието на Голготската Саможертва и да изпросят прошка от разпналата се за нас Любов.

С благословението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай утринната служба, включваща Царски часове и Вечерня, беше отслужена в храм "Успение Богородично" гр. Пазарджик от иконом Боян Кочев, архиерейски наместник на Пазарджик. С него съслужи и свещ. Любомир Чавдаров от храмовото духовенство.

Преди началото на богослужението светото Евангелие беше поставено в центъра на храма пред Разпятието и от там свещениците поред прочетоха полагащите се по време на часовете евангелски четива, изобразяващи отново в сърцата ни последните минути от живота и страданията на Спасителя.

По време на стиховните стихири на Вечернята беше изнесена и поставена на специално приготвената и украсена кувуклия светата Плащаница, символизираща мъртвото Христово тяло, поставено в нов гроб, над която по-късно вечерта да бъде извършено и Христовото опело.

От сутрин до вечер в този най-трагичен ден от световната история вярващите минават и се прекланят пред самопожертвалия се заради нас Спасител.

17
Април
2025

Последование на 12-те евангелия в катедралата на Пазарджик

"Разпна Се заради мене, за да ми източиш опрощение; прободен бе в ребрата, за да ме потопиш в струите на живота; прикован бе с гвоздеи, та като се уверя аз чрез дълбината на Твоите страдания във висотата на Твоето могъщество да зова към Тебе: „Подателю на живота, слава на Твоя Кръст и на страданието Ти, Спасителю!” (Из богослужението на 12-те евангелия).

Последната седмица от земния живот на Божия Син и наш Господ Иисус Христос е наситена с много събития, кое от кое по-велико и едновременно с това по-страшно. Тази седмица на страдания, наречена Страстна, е най-черната в годишния кръг, изпълнена с най-големите низости, на които човешкият род е способен и с най-спасителната от всички добродетели – смирението, пример за което ни даде Сам Господ. Вечерта на Велики четвъртък започват най-тъжните богослужебни последования на годината – възпоменанията на Господните страдания, които невинният Христос претърпя от любов към човеците, за да ни изкупи от властта на смъртта. Прочитат се 12 евангелски откъси, припомнящи последните часове от земния живот на Спасителя.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай архиерейският наместник на Пазарджик свещеноиконом Боян Кочев възглави богослужението в катедралата на Пазарджик „Успение Богородично“. С него съслужиха йеромонах Йоаким, брат на Баткунската света обител „Св. ап. Петър и Павел“, свещ. Димитър Попов, свещ. Максим Ничев, свещ. Любомир Чавдаров и свещ. Николай Ненов от храмовото духовенство.

В дългата траурна служба пред духовния взор на вярващите се изобразиха отново черното предателство, отричането от Христа, хулите, подигравките, осмиванията, побоя, униженията и смъртта на невинния Божествен Агнец, които Той доброволно изтърпя заради нас, виновните, за да ни изкупи от примките на греха и от властта на смъртта. Духовниците се редуваха при изчитане на евангелските текстове, които възкресиха трагичните събития от онези пълни с ужас и срам часове в Йерусалим. Тези затрогващи душите песнопения и четива разтърсват година след година вярващите и смекчават сърцата им, за да ги направят добра почва, на която паднало, Божието слово да даде добър плод.

На полагащото се място от богослужението, след изчитане на петото поред евангелие, при пеене умилителния текст на 15-ия антифон "Днес ви­си на дър­во То­зи, Кой­то над­ве­си зе­мя­та над во­ди­те; с ве­нец от тръ­ни се увен­ча­ва То­зи, Кой­то е цар на ан­ге­ли­те; в лъж­ли­ва баг­ре­ни­ца се об­ли­ча То­зи, Кой­то об­ли­ча не­бе­то с об­ла­ци, плес­ни­ца прие То­зи, Кой­то в Йор­дан ос­во­бо­ди Адам; с гвоз­деи се при­ко­ва Мла­до­же­не­кът на Цър­к­ва­та; с ко­пие се про­бо­де Си­нът на Де­ва. Пок­ла­ня­ме се, Хрис­те, на Тво­и­те стра­да­ния. По­ка­жи ни и слав­но­то Твое въз­к­ре­се­ние", в центъра на храма беше изнесено Христовото Разпятие и иконите на изпълнените с тъга Божия Майка и любимия Господен ученик свети апостол Йоан Богослов.

Вярващият народ мина и преклони виновно главите си пред това изобличаващо знамение, превърнало се в нашето най-силно оръжие и подкрепа в изправяне живота и следване на Евангелските заповеди.

Накрая отец Боян преподаде благословението на Пловдивския митрополит Николай над всички.

17
Април
2025

Деца боядисаха яйца в градинката на църква "Св. Богородица" гр. Пазарджик и ги занесоха в Домовете за стари хора

Велики четвъртък е особено важен ден за православните християни. Тогава те съпреживяват установяване тайнството на св. Причастие от Господ Иисус Христос по време на Тайната вечеря, с което Христовите последователи се удостояват в дните на пост и молитва за подкрепа по пътя към вечния и неостаряващ живот в рая.

В този ден в домовете се боядисват червени яйца, символ на Христовото Възкресение, с които след това се чукват на Великден с близките си с Пасхалния поздрав "Христос воскресе! Воистину воскресе!". Тази благочестива традиция води началото си от светата мироносица Мария Магдалина, която по този начин възвестила на Римския император Тиберий I чудото на Христовото Възкресение.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай за поредна година Архиерейско наместничество град Пазарджик и Църковното настоятелство при катедрален храм „Успение Богородично“ организираха традиционното боядисване на Великденски яйца от деца в градинката на катедралата.

В инициативата се включиха повече от 60 деца от енорията, ученици, изучаващи „Религия-Православие“ в ОУ „Хр. Смирненски“ в областния град, деца от Неделното училище при храм „Св. св. Константин и Елена“ в града и гости на храма. На специално приготвени в градинката пред катедралата маси децата боядисаха повече от 250 червени яйца, дарени за повода от боголюбиви християни и предназначени да зарадват възрастните хора от Дом за стари хора „Гаврил Кръстевич“ гр. Пазарджик и Дом за стари хора село Главиница.

След като казаха Господнята молитва "Отче наш...", децата започнаха с усърдие и внимание да боядисват с червена боя яйцата. Учениците от 2 и 3 клас на училище „Хр. Смирненски“ един подир друг рецитираха Великденски стихчета, посветени на предстоящите най-светли дни в годината. След това децата от Неделното училище поздравиха своите връстници и всички присъстващи с изпълнение на няколко духовни песнички.

Накрая работливите ръчички подредиха червените яйчица в кошници и си направиха обща снимка за спомен от това важно в живота на Църквата и на християните събитие. Архиерейският наместник отец Боян дари всяко едно от малките християнчета с подаръче – свещичка, с която да пренесат Пасхалния огън в домовете си и така да занесат там радостта от Христовото Възкресение.

След това свещениците, придружени от енориаши и малки християнчета от Неделното училище, занесоха даровете за благословение на живеещите в домовете за стари хора. Там скъпите гости бяха топло посрещнати от директорите г-жа Димитракова в с. Главиница и г-жа Панова в гр. Пазарджик и персонала на социалните заведения. Децата зарадваха нашите баби и дядовци с Великденските стихчета и песнички, които специално бяха научили за повода. Накрая свещениците изпяха стихирите на Пасха и тропара на празника и с това озариха сърцата на домуващите с неизмеримата Пасхална радост от настъпващите най-светли християнски празници.

Малките християнчета раздадоха лично на бабите и дядовците боядисаните от тях яйца и приеха от тях заслужени благодарности и прегръдки.

[12 3 4 5  >>