kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com

21.05.2026 г. - Архиерейска света Литургия и благослов за празника на град Пазарджик

Posted in Посещения на викарния епископ.

Двоен празник изпълни сърцата на вярващите в 21-ия ден от месец май тази година. Големият Господски празник на Възнесението Христово съвпадна с деня на светите велики царе и равноапостоли Константин и неговата свята майка Елена. Тези изпълнени със смиреномъдрие на царствен син и царствена майка най-благочестиви и богомъдри светоуправници са избрани преди повече от 90 години от пазарджиклии да бъдат техни небесни закрилници и денят се отбелязва като празник на града. По стародавна традиция честванията на празника на града започват от Божия дом, носещ името на великите царе Константин и Елена.

Още по-голяма радост изпълни душите на енориашите и гостите на храма, защото да донесе архипастирския благослов на Пловдивския митрополит Николай дойде неговият пръв викарий – Белоградчишкия епископ Поликарп. Владиката беше посрещнат с прекрасен букет цветя, поднесен му от името на Църковното настоятелство, на духовенството и на децата от Неделно училище „Добротворчета“ при храма. Епископ Поликарп беше приветстван и от кмета на града г-н Петър Куленски, председателят на Общински съвет Пазарджик г-жа Десислава Тодорова и общински съветници. По време на службата към тях се присъединиха и народните представители Милен Трифонов, Стефан Мирев, Ивайло Шотев и Георги Петров, областният управител на Пазарджишка област г-н Борислав Богословов, зам.-министърът на труда и социалната политика г-жа Надя Клисурска, общински съветници, началникът на Военното окръжие подп. Петър Петров, комисар Ангел Ангелов, директор на РДПБЗН-Пазарджик, общественици и много вярващ народ.

С благословението на митрополит Николай епископ Поликарп отслужи празничната света Литургия в този светъл ден. В светата богослужба с архиерея съслужиха икон. Боян Кочев - архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия, секретарят на Пазарджишкото наместничество прот. Стефан Йорданов, председателят на храма свещ. Спас Дичев, прот. Петко Еленкин от храм „Св. Георги”, свещ. Любомир Чавдаров от катедралата на Пазарджик, свещ. Николай Ангелчов от храм „Св. арх. Михаил”, свещ. Димитър Пеев - председател на храм „Св. Троица“ с. Братаница и митрополитският дякон Калоян Миндев. Молитвено участие в службата взеха председателят на храм „Св. Троица“ в с. Динката свещ. Димитър Милков, прот. Димитър Христев от храм „Св. Петка“ в града и свещ. Хрисант Хитов от храмовото духовенство.

Литургичните песнопения изпълни протопсалт Марин Йорданов от катедрален храм „Успение Богородично“.

По време на Причастния децата от Неделно чилище "Добротворчета" при храма, водени от презвитера Майя Дичева, изпяха няколко детски църковни песни, с което зарадваха присъстващите и с чистите си сърца възпяха Спасителя на света - нашия Господ Иисус Христос.

След св. Литургия Белоградчишкият епископ Поликарп се обърна към присъстващите с благо слово за двойния празник. Той обърна внимание на това, че Христос не напусна този свят с обида и огорчение от човешката неблагодарност, но с присъщата Му любов дари всички с всеопрощение и изпрати Своя мир и Своето благословение над човеците. Архиереят засвидетелства, че Господ не остави света след възнесението Си, за което доказателство е и животът на светиите, които не оставиха Него, не се отрекоха от вярата и от кръста си и затова и Той Сам ги прослави.

След това духовниците и градските първенци поведоха традиционното литийно шествие за благословение на града. Предвождано от военен духов оркестър и децата от Младежки гвардейски отряд на Пазарджик, шествието премина през главните градски улици и стигна до Централния площад „К. Величков”. Тук към празника се присъединиха президентът на РБ г-жа Илияна Йотова, генерали и висши военни на Българската армия, кметове на общини и населени места, много жители и гости на града.

Епископ Поликарп отслужи молебен за здраве и благопреуспяване на пазарджиклии и поздрави жителите на града с празника на небесните им покровители. Той се обърна към множеството със слово за укрепване мира и единомислието, за което се бориха и светите равноапостолни царе, които с живота си доказаха, че вярата обединява. Първият викарий преподаде на всички архипастирския поздрав и благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския дякон Калоян Миндев.

След това слова отправиха кметът на града г-н Куленски и президентът г-жа Йотова, която със сърдечните си думи предизвика бурни аплодисменти. В словото си тя обърна внимание на нашата вяра, която е крепила народа ни през трудните години и изказа своята увереност, че без вярата и Църквата, нямаше да има България.