Празник на село Драгор
На Петдесетница своя празник отбелязва и пазарджишкото село Драгор - родното място на един от най-видните духовници и просветители през Възраждането – Агатоникийския епископ Дионисий, ръкоположен през 1804 година в епископски сан и назначен за викарий на Пловдивската митрополия, служил и като архиерейски наместник на пазарджишката духовна околия, въвел българския език в богослужението, изградил със собствени пари сграда с две стаи в черковния двор и открил първото в Пазарджик обществено килийно училище, наречено от пазарджиклии "Владиковото школо".
Всяка година за празника в двора на строящия се в селото храм, посветен на Светата и Животворяща Троица, се отслужва празничен водосвет и от името на кметството се раздава на жителите и гостите празничен обяд.
По покана на кмета на селото г-н Георги Търлев и с благословението на Пловдивския митрополит Николай последованието беше възглавено от архиерейския наместник на Пазарджишка духовна околия икон. Боян Кочев. В съслужение с него беше председателят на храма прот. Заприн Филипов. На празничното събитие присъства и кметът на община Пазарджик г-н Петър Куленски.
С едно сърце и уста присъстващите енориаши и гости на селото се помолиха за Божията помощ за довършване на храма, за да има в селото дом Божий, в който вярващите да се събират за обща молитва.
Накрая отец Боян преподаде над всички архипастирския благослов на митрополит Николай и честити от негово и от свое име великия празник Петдесетница. Наместникът припомни даровете на Светия Дух – любов, мир, кротост, дълготърпение, милосърдие, вяра и обърна внимание, че колкото човечеството се отдалечава от благодатта на Бога, толкова и тези негови дарове оскъдяват в човека, а и в цялото общество. Отец Боян благопожела да съхраним в сърцето си божествения пламък на Светия Дух, запален при свето ни Кръщение и Той да бъде водител в нашия живот.