24 ноември - Света великомъченица Екатерина
Света Екатерина живяла в египетската столица Александрия през III век. Произхождала от царски род и била много красива. Изучила творенията на всички езически философи, писатели и поети. Овладяла ораторското изкуство и много езици. Славела се с мъдрост още когато била на осемнадесет години. Всички се удивлявали на учеността й.
Много знатни момци я искали за невеста. Тя обаче не намирала в езическия свят равен на нея по ученост и красота. Нямало достойни за нея, дори от царските синове.
Майка й била тайна християнка. Тя завела дъщеря си при един старец християнин да й даде добри съвети. Той започнал да й говори за Христос, Чиято красота е по-светла от слънчевите лъчи. Мъдростта Му управлява всички творения, а богатството Му е по целия свят и никога не намалява.
- Истина ли е това? - запитала удивената девойка.
- Истина е - отговорил старецът.
- От какъв род е Той?
- Той е роден свръхестествено от една Пречиста Дева.
- Искам да Го видя.
Старецът дал на Екатерина една иконичка на света Богородица с Младенеца. Казал й да се моли. Като заспала след молитвата, тя видяла на иконата живи образи. Иисус Христос отвърнал лицето Си от нея. Това направил, защото тя не била кръстена.
Екатерина отново посетила стареца. Той я просветил във вярата и я кръстил. Скоро след това в Александрия пристигнал римският император Максимин и устроил празник на боговете идоли. Принесли им много жертви.
Екатерина отишла в езическия храм и изобличила императора. След тържествата той я повикал в царския палат. Тя му казала, че по-рано изучавала риторските и философските науки, но като познала Христос, разбрала, че те не ползват душата. Императорът побързал да прекрати разговора. Като се удивил от свободната й мъдра реч, той се страхувал да не би тя да го засрами. Не намирал дули да й възрази.
Казал й, че не подобава един цар да беседва с жена. Избрал петдесет видни философи, които щели да я победят със силата на красноречието си. Много народ се събрал да слуша спора между тях и Екатерина.
Пръв най-видният философ започнал да защитава езическите богове. След него Екатерина доказала лъжливостта им, като си служила с думи на видни езически философи и поети. Чрез логически заключения обяснила ония места от техните съчинения, в които има предсказания за Единия Бог. Накрая разказала за Иисус Христос, Който слязъл от небето и приел човешки образ.
Философът слушал с удивление. Признал се за победен. Другите философи се отказали да спорят. Всички призовали Единия истински Бог - Иисус Христос.
Императорът се разгневил. Наказал ги, като ги осъдил на смърт, а Екатерина подложил на жестоки мъки. Затворили я в тъмница. Съпругата на императора - Августа, пожелала да види Екатерина и отишла в тъмницата тайно. Повярвала и затова била посечена с меч.
Света Екатерина била също посечена с меч през 305 г. Местните християни в Александрия и досега показват мястото, където пострадала света Екатерина.
Тя оставила много полезен урок на учащата се младеж. Ученици и студенти, като изучават светските науки, трябва да знаят, че те изследват и се стремят да опознаят само тайните на видимата, материалната природа.
Има обаче невидима, духовна същност. Тя е по-сложна и много по-важна, защото душата е много по-ценна от тялото. Един гениален учен без вяра може да стане гениален престъпник. Познанието за Бога - Творец на видимия и невидимия свят е много важно!
Игумения Валентина Друмева