На 10-и май, в деня когато БПЦ чества 64-ата годишнина от възстановяването на Патриаршеското си достойнство, в Регионален исторически музей гр. Пазарджик беше открита изложба на църковна книжнина и утвар, собственост на катедрален храм "Успение Богородично" гр. Пазарджик. Изложбата е част от честванията по повод 180 години от построяването на храма, организирани с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай.
Официалното откриване започна с Пасхални и Богородични песнопения, изпълнени от свещениците на Пазарджишка духовна околия. Като въведение посетителите изгледаха мултимедиен филм, представящ ценности на храма, които не са включени в настоящата експозиция. Веднага след това прот. Йордан Василев прочете кратка история на храма и анотация на експонатите от изложбата.
След него към гостите се обърна директорът на РИМ г-н Борис Хаджийски, който приветства всички с "Добре дошли" и изказа своето доволство от прекрасната експозиция. Той изрази надежда, че и занапред ще има такова прекрасно сътрудничество между църквата и музея.
Накрая към присъстващите се обърна и Константийският епископ Яков. Той благодари на уважилите с присъствието си изложбата и призова да помним, почитаме и пазим труда и достиженията на нашите предци и следваме неотклонно примера на тяхната чиста вяра. Архиереят обяви изложбата за открита и прикани всички да се докоснат със сърцата си до богатото наследство на храма.
На официалното откриване присъстваха омбудсманът на Пазарджик г-н Георги Шопов, кметът на Община Септември г-н Марин Рачев, депутатът Даниела Малешкова от гр. Септември, кметове на населени места, директори на учебни заведения, учители по вероучение, интелектуалци, общественици и множество жители и гости на град Пазарджик.
В първата по рода си изложба са включени св. Кръст с мощите на св. Прокопий, св. Пантелеймон и св. Елевтерий, две сребърни рапиди и сребърен кръст от 1765 г., богослужебен дискус и потир от 1861 г., регистър на кръщенетата от 1888 до 1898 г., св. Евангелие от 1764 г., Октоих от 1768 г., Псалтир от 1837 г., Триод от 1835 г., икони, датирани от първата половина на ХIХ в., най-ранната книга от храмовата библиотека - „Лексикон славяно-руски и тълкувание на имената” от 1627 г., сребърен дискус за петохлебие от 1825 г. и др.
Тук може да се види и изложбата на детски рисунки, посветени на годишнината на храма, която приветливо посреща гостите на входа на залата.
Експонатите ще бъдат в музея до 5 юни, когато изложбата ще бъде закрита.
Нека нашите усилия бъдат в прослава на нашия Господ Иисус Христос и Неговата Майка Св. Богородица, чието име носи катедралният храм в Пазарджик!