kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com
29
Юли
2018

Архиерейска света литургия в храм "Успение Богородично" гр. Пазарджик

В 9 Неделя след Петдесетница в катедрален храм „Успение Богородично” гр. Пазарджик с благословението на Пловдивския митрополит Николай Константийският епископ Яков - викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия отслужи архиерейска света Литургия. С владиката съслужиха секретарят на Околията прот. Боян Кочев, енорийският свещеник в катедралата свещ. Спас Дичев и дякон Николай Ангелчов.

Верният Божи народ отново се събра в храма, където с духовниците да моли Всеподателя Бога и Неговата свята Майка за своето и на ближните си телесно и духовно здраве и спасение. Всички заедно изповядаха Символа на нашата вяра и казаха Господнята молитва „Отче наш...“.

И днес застанахме пред лицето на Бога - каза владиката в своята проповед, - търсейки Неговата закрила. Всички ние, които сме в дома Господен, знаем, че без Неговата помощ нищо добро не можем да постигнем. Това ни свидетелства и днешното евангелско четиво. Видяхме, че дори и светият апостол Петър се усъмни, когато задухаха ветровете. Такъв е и нашият живот – когато ни обхванат житейските грижи, когато ни задухат ветровете на изпитанията, скърбите и съблазните, веднага и в нас се разколебава вярата ни. Вместо точно тогава да усилим молитвата си, ние се отдалечаваме от нея, изоставяме усърдието и добродетелите. Това е и нашето безумие. Защото когато апостол Петър започна да потъва, той не само не забрави, а веднага изповяда вярата си и извика към нашия Спасител – и веднага получи избавление. Така и ние трябва да следваме Христа – да имаме непоколебима вяра, да не изпадаме в униние и отчаяние, а винаги да изповядваме от дълбочината на сърцето си Господа Иисуса Христа, та Той и към нас да протегне Своята милваща десница и ни върне на Своя спасителен кораб – Светата Православна Църква. Нека винаги в сърцата да грее Божията любов, когато ни постигнат трудности, с търпение да понасяме всичко, защото нищо не става без Неговото допущение. Едни неща ни се изпращат за спасение, други за вразумление, трети за изпитание – но всичко е от Бога. Затова и за всичко трябва да благодарим. Нека бурата на житейското море не надвива над нас, да не ни отвлича към бездната на отчаянието. Нека всички заедно да пътуваме в новия Ноев ковчег - и както Ной не изгуби търпение, виждайки земята залята от водите седмици наред, а прояви силна вяра и упование в Бога и с това заслужи своето спасение, така и ние да не униваме, пътувайки през бурното море на земния живот, намирайки се на кораба на спасението – Църквата“.

Накрая епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Пловдивския митрополит Николай и поздрави всички с празника.

27
Юли
2018

Архиерейска света литургия за храмовия празник на параклис "Св. вмчк. Пантелеймон" МБАЛ гр.Пазарджик

На 27 юли деня на своя небесен покровител – свети великомъченик и целител Пантелеймон, отбеляза едноименният параклис, намиращ се в МБАЛ – Пазарджик.

По повод храмовия празник и с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Преосвещеният епископ Яков, викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия отслужи архиерейска света Литургия. В съслужение с владиката бяха свещеник Спас Дичев, служащ от катедралата ''Успение Богородично'' гр. Пазарджик и дякон Николай Ангелчов.

Преди началото на светата богослужбаепископ Яков отслужи последованието на петохлебието.

Много благочестиви християни дойдоха в този празничен ден да съмолитстват с духовниците и изпросят небесното застъпничество на великия Божи угодник, търсейки за себе си и своите ближни телесно и духовно здраве.

В края на службата архиереят прочете коленопреклонна молитва към свети Пантелеймон за всегдашното ходатайство на светия великомъченик за изцерение на всички телесни и душевни немощи.

В своята проповед след литургията владиката разказа за живота и чудесата, които още приживе е вършел светият чудотворец и завърши: „Бог казва: „Който Мене прослави, и Аз ще го прославя“ - днес честваният свети безсребреник Пантелеймон е доказателство за истинността на Божието слово. Езическите богове отдавна не се почитат, императорите отдавна са забравени, но почитта към Божия раб Пантелеймон пребъдва през вековете и ще пребъде до края. Нека и ние никога не забравяме нашия Спасител Господ Иисус Христос. Но колко мъдри трябва да бъдем – в онези дни християните знаеха своите врагове и гонители, знаеха и лъжливите богове, на които не трябва да се покланят. Днес времето е много по-лукаво, защото ние не знаем лицето на врага си. Поднебесните сили приемат различни образи, само и само да ни отклонят от истината. Днес бесовете дори ни представят доброто за лошо, а лошото за добро. Божието дело ни представят като остаряло, безсмислено. Днес е срамно да изповядаш вярата си, да се прекръстиш на улицата. Децата ни днес се срамуват да дойдат в Божия дом, да се помолят, да четат Евангелието, да участват в тайнствата на Църквата. Същевременно непрестанно се намират пред телефона, четат какво ли не из интернет. Затова сме и свидетели на такова нравствено падение. Моля Бог по молитвите на свети Пантелеймон да ни дарува не само телесно, а преди всичко духовно здраве, да укрепи и усили нашата вяра. Малкото зрънце на вяра, което майката на свети Пантелеймон пося в сърцето му, даде стократен плод. Нека и ние сеем Божието слово в детските сърца. Нека и ние поливаме детските души с благодатта на тайнствата на Църквата. Нека и ние не предаваме Христос, а винаги да Го носим в сърцето си. Нека не отстъпваме от православната си вяра и винаги да устояваме на изкушенията на времената. Победното оръжие е Евангелието, което винаги да бъде в ръцете и сърцата ни“.

Накрая епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Пловдивския митрополит Николай.

Празникът завърши с многолетствие.

През целия ден служители на МБАЛ-Пазарджик и пациенти на болничното заведение идваха да запалят свещ в параклиса и да се помолят на светия великомъченик и целител Пантелеймон.

21
Юли
2018

Обновление на параклис "Св. пр. Илия" гр. Ветрен

На 21 юли, ден след като Светата Църква почита един от най-великите мъже в историята на човешкия род – взетия жив на Небесата свети пророк Илия, стотици жители на град Ветрен се събраха в местността „Вельовец“ в полите на Средна гора над китното градче. Там се намира едноименният параклис, посветен на Божия пророк, построен с общите усилия на ветренци.

През 2018 година местният художник Васил Байлов завършва започналото преди 4 години изографисване на храма за своя сметка, като посвещава това богоугодно дело в памет на своя син Георги, който си отива от този свят през 2014 година.

В този празничен за жителите на Ветрен ден с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Преосвещеният епископ Яков, викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия отслужи водосвет, след което освети и изписаните икони. В съслужение с архиерея бяха прот. Боян Кочев, секретар на Околията, свещ. Любомир Чавдаров, председател на храм „Св. Николай“ гр. Ветрен и енорийският свещеник в него отец Васил Махалджийски, прот. Йордан Василев, председател на храм „Св. Харалампий“ гр. Септември и дякон Николай Ангелчов.

На празничното събитие присъстваха народният представител г-жа Даниела Малешкова, кметът на Община Септември г-н Марин Рачев, зам.-кметът инж. Явор Митев, председателят на Общинския съвет Кирил Тодорин, Директорът на Транспорта и Екологията в администрацията Ангел Бончев, художникът Васил Байлов, общественици, жители и гости на града.

След освещаването епископ Яков отслужи и заупокойна молитва за Георги, в която всички се помолиха за душата на своя съгражданин и приятел.

Владиката честити на всички светлия ден, в който небесната и земната църкви съучастваха в радостта на празника. Той поздрави жителите на Ветрен с новоизографисания Божи дом и благопожела свети пророк Илия винаги да бъде молитвен застъпник за всеки, който ще прибегне към неговото ходатайство. „Днес вие оставяте на своите деца най-скъпо наследство – дом Божи - каза още владиката, – дом за молитва и утеха, дом с голям застъпник пред Бога – светият пророк Илия. Нека тази чиста вяра, която ни събра днес тук, да се разгаря все по-силно в сърцата ни и никога да не угасне“. Накрая епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Пловдивския митрополит Николай.

Празникът завърши с многолетствие.

Епископ Яков благослови празнична трапеза, която църковното настоятелство с помощта на енориашите към храма бяха подготвили за всички гости.

20
Юли
2018

Водосвет по случай завършването на стажантите от ЦСПП- Пазарджик

На 20 юли 2018 г. в Центъра за специализация и професионална подготовка към Академията на МВР в град Пазарджик се състоя тържествената церемония по случай завършване шестмесечната първоначална професионална подготовка на стажанти на Дирекция „Жандармерия“ при Главна дирекция „Национална полиция“.

По покана на ректора на Академията церемонията започна традиционно с водосвет. С благословението на Негово Преосвещенство Константийския епископ Яков последованието беше отслужено от свещеник Спас Дичев от катедралата „Успение Богородично“ гр. Пазарджик и дякона на Пазарджишка духовна околия отец Николай Ангелчов. Отец Спас поръси стажантите и бойните знамена на Академията със светена вода и пожела на всички здравe и достойно и благодатно служение в полза на Отечеството ни.

След това завършилите с отличен успех стажанти бяха наградени от името на Ректора на Академията на МВР и Директора на ЦСПП - Пазарджик

В края на церемонията бъдещите пазители на реда положиха клетва по “Етичния кодекс за поведение на държавните служители в МВР" за спазване законите на страната и етичните норми в МВР.

Гости на тържествената церемония бяха Михаил Златанов – оперативен помощник на главния секретар, старши комисар Йордан Рогачев – директор на ОДМВР - Пазарджик, Петър Белчев – заместник-областен управител, комисар доц. д-р Станимир Илиев – заместник-декан на факултет „Полиция“ в АМВР. На събитието присъстваха и комисар Борис Танев – началник на Зонално жандармерийско управление - София, директорите на ЦСПП в Пазарджик и Казанлък комисарите Стоян Зайков и Красимир Иванов, родители и близки на стажантите.

20
Юли
2018

Съборна архиерейска света Литургия за храмовия празник на църква "Св. пр. Илия" с. Величково

На 20 юли, когато Църквата чества свети пророк Илия /Илинден/, с празнична архиерейска св. Литургия бе отбелязана 150-ата годишнина на храм „Св. прор.Илия” в с. Величково, Пазарджишка духовна околия.  

Празничният звън на църковната камбана извести пристигането на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, който отслужи чина на обновление и възглави светата Литургия в старинния храм. В светата богослужба съслужиха Преосвещените епископи Знеполски Арсений и Константийски Яков, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Васил Кашоров - председател на храм "Свето Възнесение Господне" гр. Пловдив, протойерей Боян Кочев - секретар на духовната околия, свещеник Иван Зяпков - председател на храма и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. 

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев. На този светъл празник множество християни, сред които бе и кметът на селото Петър Гуглев, пристъпиха смирено в храма, за да се помолят на Всеподателя Бога и да Му благодарят за Неговата милост и благодеяния. 

В края на богослужението митрополитът се обърна към присъстващите хора със слово за големия празник, в което каза:  „Името Илия значи крепост Господня! Здание непоклатимо, неразрушимо. Каквато е истинската вяра – крепост. В която крепост намираме най-сигурен подслон. Такъв, какъвто само Господ Бог Иисус Христос може да даде на онзи, който вярва в Него. И още по-право – който не само има вяра в Спасителя, но който пази Неговите заповеди и ги изпълнява. И дори не след време, а още сега опазилият Господните заповеди ще зърне чудеса в себе си. Ще разбере, че „голяма сила има усърдната молитва на праведника”. Тъй ще се стреми още по-силно да възлюби Господа и ближния си. И когато това се случи, дори да изпадне в униние, в безизходица, в сърцето му като че сами ще изникнат като добър плод думите на ап. Иаков: „И пак се помоли: и небето даде дъжд, и земята произведе своя плод.“ Но не някъде в неслучилото се бъдеще, а сега. Всичко това се случва вътре - сам човекът ще е земята, вярата му – дъжда, а плодът, израсъл подир дъжда - ще бъде безкръвната жертва: изпълнението на заповедите Господни. Амин!.”

Духовното тържество завърши с многолетсвие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

След божествената света Литургия митрополит Николай отслужи чинопоследованието на освещаване  на новоизградения християнски кръст в местността "Черните камъни" край село  Величково.

На богослужението присъстваха областният управител на Пазарджик г-н Стефан Мирев, кметът на Община Пазарджик г-н Тодор Попов, директорът на ОД МВР Пловдив - старши комисар Атанас Илков, бригаден генерал Явор Матеев - командир на 68 бригада "Специални сили", кметът на с. Величково г-н Петър Гуглев. 

„Кръстът е пазител на цялата вселена, Кръстът е красотата на Христовата Църква, Кръстът е слава за ангелите Божии, Кръстът е рана и поражение за демоните, Кръстът е изцерение за болните, Кръстът е спасение за верните. Силата на честния и Животворящ Кръст Господен да бъде всякога с вас от сега и во веки веков. Амин!” - каза в словото си Високопреосвещеният митрополит Николай.

Многолетствие провъзгласи митрополитският протодякон Илиян Александров.

За повече снимки: Пловдивска митрополия

<<  233 234 235 236 237 [238239 240 241 242  >>