kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com
17
Май
2017

Богослужебна прослава на св. Баташки мъченици в храм „Св. Неделя” в Батак

     На 16 и 17 май Църквата отдава почит на светите Баташки мъченици, отдали живота си за Христовата вяра след ужасавящи, нечовешки страдания и изтезания. На 16 май в храм „Св. Неделя” в Батак, където зверски са убити повече от 3000 християни, между които много жени и деца, бе отслужена архиерейска вечерня с петохлебие, възглавена по покана на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай от Високопреосвещеният Великотърновски митрополит  Григорий. В съслужение с него бяха Констатийският епископ Яков, втори викарий на Пловдивския митрополит, Белоградчишкият епископ Поликарп, викарий на Видинския митрополит, архимандрит Евтимий от Видинска епархия, ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев -духовен надзорник при митрополията, архиерейския наместник на Пещерска духовна околия свещеноиконом Любомир Траянов, свещеници от епархията и митрополитският протодякон Илиян Александров. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.
      Кметът на Батак Петър Паунов и стотици миряни от града и цялата страна  присъстваха на вечерното последование със свещи в ръце, за да почетат и се помолят за светите Баташки мъченици, чиято невинна и скъпоценна кръв още може да се види по стените на храма. По много лица се стичаха сълзи. В края на богослужениието митрополит Григорий се обърна към всички с вдъхновено слово за вярата, смисъла на нейното отстояване до смърт и уроците на историята. Той припомни и огромния принос на Пловдивския митрополит Николай за канонизирането на светите Баташки мъченици, като му благодари и за това, и за много други богоугодни дела. Архиереят нарече Батак „крепост на вярата” и „крепост на българщината” и изтъкна значението на изучаването на историята заедно със Светото спасително Православие. 
     Да се поклони на мощите на светите Баташки мъченици в храма влезе президентът на България г-н Румен Радев, който целуна с огромно вълнение раката със светите мощи на небеснопросиялите праведници.
    По-късно на площад „Освобождение” в Батак започва празнична проверка-заря по случай 141-та годишнина от Априлското въстание. Високопреосвещеният митрополит Григорий и Преосвещените епископи Яков и Поликарп бяха сред гостите на официалната трибуна заедно с президента  Румен Радев,  заместник-председателя на Народното събрание Валери Жаблянов, областния управител на област Пловдив Здравко Димитров, народни представители от Пазарджишки район, кмета на Батак Петър Паунов и руския посланик Н. Пр. Анатолий Макаров. В своето слово държавният глава Румен Радев изтъкна, че в Батак  „вековният тиранин за последен път се опитал да погази вярата на българите и самоопределението на българския народ, да заличи искрата на достойнството на българина, но не е успял”.  „Поклон и вечна памет на Баташките мъченици“, каза още президентът.
     На церемонията присъстваха хиляди хора от цялата страна. Тържествената заря-проверка бе командвана от бригаден генерал Явор Матеев, командир на 68-а бригада „Специални сили”.
 
      В утрото на 17 май, по покана на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Високопреосвещеният Великотърновски митрополит Григорий възглави архиерейска св. Литургия в храм „Св. Неделя” в Батак. В съслужение с него бяха Констатийският епископ Яков, втори викарий на Пловдивския митрополит, Белоградчишкият епископ Поликарп, викарий на Видинския митрополит, архимандрит Евтимий от Видинска епархия, ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов - протосингел при Пловдивска митрополия, духовните надзорници ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев и свещеноиконом Деян Стоенчев,  архиерейските наместници ставрофорен свещеноиконом Йордан Георгиев - на Асеновградска духовна околия и свещеноиконом Любомир Траянов - на Пещерска духовна околия, протойерей Антоний Кумпете от Украинската православна църква – Московска патриаршия, свещеници от епархията и митрополитският протодякон Илиян Александров.
      Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.
     По време на богослужението митрополит Григорий  разтълкува литургийното Евангелие. Той призова всички да размишляват непрекъснато върху Словото Божие и денят на всеки да започва с него, защото „животът минава като пясък между пръстите, а това е слово на Вседържителя, Творецът на всичко видимо и невидимо” и ако ние не се вслушаме и не спазваме Неговите указания, греховността и алчността на човека ще го доведат до житейски крах.
      Митрополит Григорий призова също всички да мислят критично, когато слушат потока от новини,  и да внимават, тъй като „борбата за глобално общество е борба за подготвяне на пътя към  антихриста, за да може при появата му всички да му се поклонят.” „Да не се замъгли съзнанието ни трябва да четем словото Божие и да помним, че Богочовекът Иисус Христос, второто лице на Светата Троица, е винаги сред нас и ни напътства, стига да отворим душите и сърцата си за Него.” Великотърновският митрополит обърна внимание и на многото секти, които се появиха в страната ни и нежеланието на институциите да въведат православно вероучение в училище. Той призова повече деца да се насочат към двете духовни семинарии и Православната академия, „защото в днешно време някои не искат да имаме вярата, стремежа към Бога,  духовна просвета и българско самосъзнание”.
     В края на светата Литургия Константийският епископ Яков се обърна към верния Божи народ със слово за мъките на светите Баташки мъченици и за многото деца, убити при Баташкото клане, които нарече „невинни душици, ангели”.  „Баташките Божии угодници стоят пред престола Божий, защото мъченически запазиха Светата Православна вяра” – каза още викарният епископ.  От името на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай  епископ Яков изказа неговата благодарност към Великотърновския митрополит Григорий за духовната подкрепа, както и към всички присъстващи, дошли да почетат паметта на светите Баташки мъченици.  Епископ Яков преподаде и архипастирския благослов на първойерарха на Пловдивска митрополия. 
     Многолетствие провъзгласи митрополитският протодякон Илиян Александров.

Снимки: Пловдивска митрополия

Балада за Батак

Над Родопските върхари,
връхлетяха страшни хали,
черкези, башибозуци черни,
орди кръвожадни неверни.
 
Богданова и Керелова къщи,
в Батак те бяха първи -
от тука тръгнаха реки от кърви,
на дръвника: деца, мъже, жени.
 
Кланета, палежи, стонове.
Сякаш беше златна жътва,
но не класове, а трупове,
хиляди падаха без страхове.
 
Пред палача сведе глава
хубава Лаза - неземна красота.
Смая се, изпусна ятагана,
и тез думи каза:
- Със мене на Стамбул да идеш,
живот, красота да видиш!
На сарай да се нагледаш!
- Бива, аго, след кръвта на мъжа ми.
 
Извади ножче чиренче -
право в сърце го прободе,
падна палача, кръвта потече,
тялото на земя се свлече.
 
Изсъска страшно ятагана,
хубава Лаза на парчета стана,
агарянска с християнска кръв
във една река се сляха.
 
Поклон! Дълбок поклон
пред вас, Баташки мъченици!
За вярата, за свободата
не сведохте главата!
 
Мария Кехайова
Пенсионерски клуб №9
кв.Запад, гр.Пазарджик
15
Май
2017

Четирима наградени от Пазарджишка духовна околия в синодалния конкурс "Възкресение Христово"2017

На 14-ти май, в 5-та Неделя след Пасха - на Самарянката беше тържественото награждаване на победителите в Националния синодален конкурс "Възкресение Христово-2017". От Пазарджишка духовна околия бяха отличени четирима участника:

В раздел "Фотография", 3-та възрастова група Специалната патриаршеска награда беше присъдена на Радина Кръстева Петрова на 11 години, ученичка в 5-ти клас на ОУ „Христо Смирненски“, гр. Пазарджик за фотографията й "Великденска палитра“.

Отново за "Фотография", в 4-та възрастова група Първо място беше отредено на Йордан Василев Василев на 17 години, ученик в 11-ти клас на ПМГ „Константин Величков“, гр. Пазарджик за фотографията „Божия благодат“.

В раздел "Литература-Проза" Лиляна Трендафилова Пелева от гр. Ракитово на 11 години, 4-ти клас в СУ „Св. Климент Охридски“ получи Поощрителна награда за творбата си „Възкресение Христово – Пасха“.

Специална патриаршеска награда за "Проза" получи Георги Тодоров Делиев на 18 години, ученик в 11-ти клас на ПГГС „Христо Ботев“, гр. Велинград за творбата си „Възкресение Христово“.

Честито на наградените!

14
Май
2017

✝5 Неделя след Пасха - на Самарянката

На 14-и май, 5 Неделя след Пасха - на Самарянката, с благословението на Пловдивския митрополит Николай Константийският епископ Яков отслужи Архиерейска света Литургия в катедрален храм "Успение Богородично" гр. Пазарджик. С него съслужиха прот. Боян Кочев, секретар на Пазарджишка духовна околия и свещ. Спас Дичев от катедралата.

В края на службата епископ Яков припомни евангелския разказ за срещата на Христос с жената самарянка и призова в тези времена на оскъдяваща вяра да поканим Христа да остане завинаги в сърцата ни, както съжителите на самарянката Го поканиха днес в своя град. Той преподаде архипастирския благослов на Пловдивския митрополит Николай на енориашите и гостите на храма.

На светата Литургия присъстваха делегати на църковните настоятелства от храмовете на Пазарджишка духовна околия. След службата в сградата на Архиерейско наместничество гр. Пазарджик се проведоха избори за епархийски избиратели от Пазарджишка духовна околия.

12
Май
2017

Водосвет по случай завършването на стажантите от ЦСПП- Пазарджик

На 12 май 2017 г., в Центъра за специализация и професионална подготовка към Академията на МВР в град Пазарджик се състоя тържествената церемония по случай завършването на стажантите от курс КЕ-46 на Главна дирекция „Гранична полиция“.

По покана на ректора на Академията и с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай церемонията започна с водосвет, отслужен от Константийския епископ Яков - втори викарий на Пловдивския митрополит и Архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия. С него съслужиха прот. Боян Кочев-секретар на Околията и свещ. Спас Дичев от катедралата „Успение Богородично“ гр. Пазарджик. Епископ Яков поръси стажантите и бойните знамена на Академията със светена вода и пожела на всички здрави и достойно и благодатно служение в полза на Отечеството ни.

След това с отличия бяха наградени отличниците на випуска. 

В края на церемонията стажантите положиха клетва по “Етичния кодекс за поведение на държавните служители в МВР" за спазване законите на страната и етичните норми в МВР.

На тържеството присъстваха заместник-министрите на МВР г-н Красимир Ципов и г-н Стефан Балабанов, заместник-главният секретар на МВР главен комисар Георги Абаджиев, директорът на Главна дирекция „Гранична полиция“ главен комисар Светлан Кичиков, ректорът на Академията старши комисар доц. д-р Неделчо Стойчев, директорът на ЦСПП-Пазарджик комисар Стоян Зайков, областният управител на Пазарджик г-н Стефан Мирев, заместник-кметът на Община Пазарджик г-н Петър Петров, служители на МВР и гости на празника.

11
Май
2017

Празникът на светите братя Кирил и Методий в с. Мокрище

На 11 май св. Църква почита паметта на светите равноапостолни славянобългарски просветители Кирил и Методий. В този ден своя храмов празник отбеляза едноименият храм в пазарджишкото село Мокрище.

С благословението на Пловдивския митрополит Николай празничната света Литургия беше възглавена от Константийския епископ Яков, втори викарий на Пловдивския митрополит. С архиерея съслужиха двамата секретари на Пазарджишка духовна околия прот. Стефан Йорданов и прот. Боян Кочев, свещ. Спас Дичев, председател на храма и прот. Васил Спасов, председател на храм „Св. пр. Илия“ в съседното село Ляхово. Молитвено участие в службата взе и свещ. Димитър Попов от катедралата на Пазарджик „Успение Богородично“.

Много от жителите на селото начело със своя кмет г-жа Лиляна Хаджиева се стекоха от рано в храма, за да изпросят небесното застъпничество на светите братя Кирил и Методий. Те заедно с духовниците изповядаха Символа на вярата и казаха Господнята молитва „Отче наш…“. На литургията присъстваха директорът на местното училище "Св. Климент Охридски" г-жа Стамболийска заедно с целия преподавателски колектив и всички ученици.

В своята проповед епископ Яков поздрави всички жители на китното село за техния храмов празник. Той завърши: „Светите братя положиха началото на българската писменост. Няма друг народ, който да се похвали с това, че неговата азбука е написана от светии. Ние, обаче, често забравяме предназначението на писмеността и вместо за славословие на Бога, използваме езика си за празнословие и сквернословие. Събралите се тук в топлата прегръдка на храма знаем, че в равноапостолното си дело светите Кирил и Методий и техните ученици се потрудиха нашият народ да чува на свой език Божието Слово. Нека винаги помним това и наистина използваме езика си за слава Божия. Нека съхраним достойно и предадем това наследство и на нашите чеда“.

След службата в двора на храма учениците, изучаващи вероучение в училището на селото, изнесоха рецитал от стихове и песни в прослава на Бога и Неговите велики угодници св. св. Кирил и Методий. Те изпяха още тропара на Пасха "Христос воскресе из мертвих...", казаха молитвата "Отче наш..." и показаха как с буквите от нашата азбука могат да се пишат думи за вечен живот: А - Ангел, Б - Бог, В - Вяра, Г - Господ, Д - Добро, Е - Евангелие, Ж - Живот. Накрая всички се снимаха за спомен с духовниците.

Празникът беше уважен и от кмета на Община Пазарджик г-н Тодор Попов, омбудсмана на града г-н Георги Шопов, служители от администрацията на Кметството в селото и др.

След службата беше благословен и приготвеният от църковното настоятелство празничен обяд.

<<  238 239 240 241 242 [243244 245 246 247  >>