kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com
25
Ноември
2018

Архиерейска света Литургия в храм "Св. Георги" с. Голямо Белово

Истинска радост и утеха донесе неделният ден на 25-и ноември, ✝13 Неделя след Неделя подир Въздвижение, за жителите и гостите на прекрасния храм „Св. Георги“ в село Голямо Белово. В този празничен ден, когато Светата Църква чества паметта на един от най-великите Божии угодници, просияли на небосклона на светостта – свети Климент Охридски Чудотворец, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай беше отслужена празнична архиерейска света Литургия. Тя беше възглавена от Константийския епископ Яков, викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия. В съслужение с него бяха секретарят на Околията прот. Боян Кочев, председателят на храма свещ. Стоян Ковачев и дякон Николай Ангелчов.

Енориашите и гостите на храма, начело с кмета г-жа Росица Данкова, участваха живо в светата служба, изповядвайки заедно Символа на вярата, изричайки думите на Господнята молитва „Отче наш...“ и пеейки ведно с певците молитвословията на литургията. Много от тях пристъпиха към светите Тайни и се причастиха с Честните и Животворящи Тяло и Кръв Христови след усърден пост и покаяние.

По време на причастния беше прочетена проповед върху днешното Евангелско четиво.

В своето слово в края на службата епископ Яков благодари на всички за благоговението, с което взеха участие в светата Литургия. Той припомни живота и делото на свети Климент Охридски, който се потруди достойно и със смирение на Божията нива и посея в благодатната почва на българските сърца най-доброто семе - Божието слово. Епископът завърши: „Хилядократно е слизал тук Сам нашият Господ Иисус Христос, за да чуе молитвите на хиляди души, преминали през този стародавен и великолепен храм. Благодаря на Бога, че и нас днес сподоби да застанем пред светия Престол и измолим от Него благоденствие, мир, любов и спасение. Вашите предци са идвали в храма, чули призива на Христос да търсят не земно богатство, а душевно спасение. Да се стремим и ние да събираме не земни блага, които крадец краде, молец изяжда и ръжда унищожава, а богатства небесни – тези, които ще ни са от полза и във вечността. Често пред нас се изпречват тези два пътя – на доброто и злото и всеки път, когато със свободната си воля изберем пътя на добродетелта, тогава радваме Небесния ни Отец и трупаме тези нетленни богатства, които нищо не може да разруши. А когато се подхлъзнем в примките на дявола и тръгнем надолу по пътя на злото, загубваме натрупаното ни богатство. Тогава за нас идват и нещастията, и скръбта, и болестите. Докато не се осъзнаем и отново се обърнем към Бога и тръгнем по пътя на добротворството. В такива благодатни дни живеем сега – дните на Рождественския пост, когато очакваме Раждането на нашия Спасител и Църквата ни призовава да слезем в сърцето си и издирим всяка нечистота, която там се е загнездила. Да бързаме да се осъзнаем и да тичаме в храма да се примирим с Бога в тайнството на покаянието и така да умием душата си от чернилката на греха и вплетем някое цветче в небесния си венец“.

Накрая епископ Яков преподаде благословението на Пловдивския митрополит Николай на всички присъстващи.

От името на църковното настоятелство при храма свещ. Стоян Ковачев подари на архиерея книга с Молебния канон на свети Климент Охридски и пожела на владиката светецът винаги да бъде негова опора и подкрепа в апостолското му служение. Църковното настоятелство също благодари на архиерейския си наместник за всегдашната помощ и молитвена подкрепа, която той оказва на енорията, като му поднесе прекрасен букет с цветя.

Празникът завърши с многолетствие.

21
Ноември
2018

Ден на християнското семейство в гр. Септември

Въвеждането на малките деца в храма на Въведение Богородично се е превърнало в хубава дългогодишна традиция в гр. Септември. Тя възстановява старата традиция от 1929 г., когато Българската православна църква е установила празника Ден на християнското семейство и православната учаща се младеж и било прието всички учители и ученици да ходят заедно на богослужението в храма.

И тази година на 21 ноември около 100 деца посетиха православния храм „Св. свщмчк Харалампий“. Църквата бе огряна от много детски усмивки и радост изпълни сърцата на всички присъстващи на светатаЛитургия. На празника бяха дошли децата от детските градини "Приказни герои" и "Приказно вълшебство", както и учениците от Iа и Iб клас, изучаващи религия-православие в СУ „Христо Ботев“. На празничното богослужение присъстваха и г-н Стефан Мирев, областен управител на Пазарджик и г-н Марин Рачев, кмет на Община Септември.

Децата бяха посрещнати от председателя на храма прот. Йордан Василев, който им обясни устройството на църквата, първите стъпки при влизане в храма, как правилно да се прекръстват и им прочете молитва за благословение на деца. Всички си запалиха свещички за здраве и с интерес изслушаха разказа как малката тригодишна Мария била въведена от родителите си Йоаким и Анна в Йерусалимския храм, за да се посвети на Бога. Отецът посъветва децата да се възпитават в християнски добродетели и да се научат да слушат родителите и учителите си.

Накрая всички получиха подарък иконичка на св. Харалампий и бяха помазани с елей за здраве. Малките християнчета си тръгнаха от храма, отнасяйки Божието благословение в своите домове и семейства.

21
Ноември
2018

Въведение Богородично - Ден на православната християнска младеж и семейство в гр. Пазарджик

„Архангелските и Ангелските ликове се стекоха от небесните висоти, за да видят твоето преславно въведение в храма Господен, о, Богомайко, и заедно със земния лик от чисти деви, невидимият лик на безплътните умове вървеше с веселие, придружавайки тебе, Пречиста Дево, и обкръжавайки те по Божие повеление като избран съсъд на Бога и служейки ти като на своя Господарка. И макар и да не виждаха тайните на твоята сила, виждаха те неизказано изпълнена с небесна чистота и гледайки всичко, което ставаше с тебе, се ужасяваха и със страх ти пееха...“

С тези боговдъхновени думи от Акатиста на Въведение Богородично Светата Православна Църква възпява всяка година на 21 ноември преславното събитие на въвеждането в старозаветния храм на тригодишната Мария, станала по-късно Майка на нашия Господ и Бог Иисус Христос. С решение на Св. Синод на Българската православна църква от 1929 г. празникът "Въведение Богородично" в България се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска младеж.

По повод празника и с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в катедрален храм „Успение Богородично“ в град Пазарджик беше отслужена архиерейска света Литургия от Константийския епископ Яков, викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия. В съслужение с него бяха секретарят на Околията прот. Боян Кочев, енорийските свещеници в храма свещ. Спас Дичев и свещ. Любомир Чавдаров и дякон Николай Ангелчов.

Боголюбивите християни от ранни зори се стичаха в Божия дом да поднесат на Божията Майка своите благодарствени молитви за всегдашното й застъпничество пред нейния Син за чедата на Православната Църква. Много от тях пристъпиха и към светите Тайни, причастявайки се с Тялото и Кръвта Христови, след като се бяха потрудили да спазят пост според силите си и да принесат плод на покаяние в тайнството на изповедта.

По време на причастния беше прочетена проповед за празника.

В края на светата Литургия епископ Яков поздрави присъстващите с празника и сподели своята радост от това, че храмът беше изпълнен с деца. Той благопожела: „Както светите Йоаким и Анна - родителите на малката Мария, я повериха на Бога, така нека и ние поверяваме чедата си в тези най-сигурни Ръце. Да ги възпитаваме в любов към Бога и човеците, в трудолюбие, молитва, скромност, честност, доброта – всички тези добродетели, които изпълваха душата на тригодишната Мария и я приготвиха да вмести в утробата си Невместимия Бог. Само тогава можем да бъдем спокойни и щастливи за тях, виждайки сърцата им изпълнени с Небесните мир и любов, с вяра и усърдие, облагородяващи ги и вместяващи в тях Бога и ходейки по Неговите стъпки към Царството Божие“.

Накрая архиерея преподаде благословението на Пловдивския митрополит Николай на всички присъстващи и от негово име поздрави отново всички с този светъл християнски празник.

Тържеството завърши с многолетствие.

По традиция на този ден в катедралата беше открита изложба с творби на участници от Пазарджишка духовна околия в детския конкурс "Въведение Богородично", организиран от Пловдивска света митрополия. Епископ Яков припомни Господните думи „Оставете децата да дохождат при Мене и не им пречете...“ и награди с грамоти всички участници, голяма част от които въпреки дъжда дойдоха в храма да получат небесното благословение на Пресветата Дева.

<<  224 225 226 227 228 [229230 231 232 233  >>